לייעוץ ללא התחייבות

077-231-3281

משרדנו מתמחה בהסדר חובות מעל 40,000 ש"ח. נשמח לעמוד לשירותכם במקרים של חובות בסכום זה ומעלה

גביית חובות

כל מה שאתם צריכים לדעת על גביית חובות באמצעות ההוצאה לפועל והדרך לעשות זאת ביעילות

התרחיש הבא, למרבה הצער, מוכר להרבה בעלי עסקים בישראל: אנו מספקים סחורה או שירות ללקוח כפי שהתחייבנו, אך בבואנו לגבות תשלום תמורתם – הלקוח ממאן למלא את חלקו בעסקה: קרי, להעביר אלינו את הכספים שהתחייב לשלם. בחלק מהמקרים, אף שנושא התשלום הוסדר לכאורה מבעוד מועד – ברגע האמת מתברר כי הלקוח סיפק צ'ק ללא כיסוי. כך או כך, מדובר במצב ביש לכל הדעות וכזה שלא תמיד ברור מהי הדרך הטובה והנכונה ביותר לנהל אותו. לכן בחרנו לכתוב את המדריך הבא שבו נסקור את האמצעים השונים שבהם ניתן לנקוט כשמתעורר הצורך לגבות חוב, ואת הדרכים שבהן עורך דין גביית חובות יכול לסייע. שלא נצטרך! 

הצעד הראשון שמומלץ לבצע לטובת גביית חובות

במידה ואדם או גוף עסקי חייב לכם כספים, לא כדאי להניח באופן אוטומטי כי אין בכוונתו לשלם לכם. לא אחת, החוב נוצר בתום לב, על רקע כשלים לוגיסטיים או טכניים מצד המשלם ולעיתים אף בשל טעויות אנוש. פירוש הדבר הוא שלפני שנוקטים בכל צעד דרסטי שהוא לגביית החוב, כדאי לנסות, מה שנקרא, בטוב. 

בראש ובראשונה, מומלץ לפנות אל החייב טלפונית (אך חשוב להקפיד להקליט את השיחה) ולבקש בנועם להסדיר את התשלום ללא דיחוי. במקרים רבים, לאחר פנייה טלפונית כזו, החוב מוסדר בתוך שעות בודדות. כך גם במקרים של צ'ק שחזר.

למותר לציין כי אין הכרח שהפנייה תתבצע בשיחה טלפונית. ניתן כמובן לפנות אל החייב גם בכתב בין אם באמצעות הדואר האלקטרוני, במכתב בדואר רשום או בהודעת וואצאפ. 

אבל למה לי לרדוף אחרי מישהו שחייב לי כסף?

פנייה מקדימה זו – לפני נקיטת צעדים משפטיים והליכי גבייה, היא חיונית בראש ובראשונה כדי להבין האם מדובר באדם שחייב לכם כספים בשל טעות שנעשתה ללא כוונת זדון או במישהו שמנסה להתנער מחובו כלפיכם. פנייתכם עשויה כאמור לתת פתח להסדרה מהירה של התשלום וסגירת הסיפור במינימום זמן, סיבוכיות ועלויות – מה שישרת מן הסתם גם אתכם. 

כמובן, במידה ופנייתכם לחייב אינה מולידה את התוצאה הרצויה – לפחות כעת יש בידכם תיעוד מוקלט או בכתב של הניסיון שלכם להסדיר את העניין באמצעים המקובלים ושל תגובת החייב בנדון. בהתאם לאלו – ניתן להתקדם לבחירת הפעולות הבאות שינקטו לגביית החוב.

נקיטת צעדים משפטיים לגביית חובות באמצעות עורך דין

כאשר הפנייה האישית לחייב אינה מקדמת את גביית החוב, כדאי לפנות לעורך דין המתמחה בהליכי גביית חובות. לא אחת, די במכתב מעורך דין לחייב על מנת לזרז את השבת הכספים לבעלי החוב.

אולם במצבים שבהם הדבר אינו מסתייע לאור אי נכונות לשיתוף פעולה מצד החייב, עורך הדין שמייצג אתכם עשוי להמליץ גם על הגשת תביעה בדרך לפתיחת תיק בהוצאה לפועל שיאפשר את הטלתם של עיקולים ברכושו של החייב. במסגרת זו ישנה האפשרות לעקל את משכורתו של החייב, את חשבון העובר ושב שלו בבנק, נכסי נדל"ן ומקרקעין שרשומים על שמו, דברי ערך וכל רכוש אחר שאפשר להנזיל ולפרוע באמצעותו את החוב. צעד נוסף שניתן לנקוט בו באמצעות עורך דין לגביית חובות, הוא הצרת צעדיו של החייב הסרבן באמצעות הוצאת צווי מניעה כנגדו, כמו צו לעיכוב יציאה מן הארץ או הטלת הגבלה על רישיון הנהיגה שלו.

כיצד פנייה לעורך דין גביית חובות מסייעת לזרז את קבלת הכספים מהחייב?

במקרים רבים, כשעורך דין פונה לאדם או ארגון החייב כספים למיוצגיו, עצם העובדה שמדובר על פנייה באמצעות מייצג מסוג זה, גורמת לחייב לחשוב פעמיים אם ברצונו לדבוק בסירובו לתשלום חובו. מעורבות של עורך דין במשא ומתן לסגירת החוב, ממחישה לחייב כי הנושא עלול להגיע לדיון בערכאות משפטיות, מה שמייצר לא אחת תמריץ עבור חייבים לסגירת החוב ללא שהות נוספת. 

איך עו"ד יכול לסייע בגביית חובות מסוג צ'קים חוזרים?

עורך דין המתמחה בגביית חובות מספק ללקוחותיו סיוע גם כאשר מדובר בחוב שנוצר על רקע צ'ק שחזר או מספר צ'קים חוזרים. היה ונמסרו לכם צ'קים שחזרו, הבאתם את הדבר לידיעתו של האדם או הארגון שסיפק לכם את התשלום באמצעי זה, והנושא לא הוסדר – עו"ד גביית צ'קים ידאג להוציא לחייב מכתב רשמי בנושא הצ'ק שחזר, ישלח אליו מכתב התראה לקראת נקיטת הליכים משפטיים או הליכי גביה, ובמידת הצורך – יסייע גם בהכנת כתב תביעה כנגד החייב ו/או בבקשת צווי מניעה כנגדו. 

מה ניתן לעשות אם האדם שחייב לנו כספים פשוט נעלם?

ישנם מקרים מתסכלים שבהם עקבותיהם של חייבים פשוט נעלמים. מצב כזה מותיר את בעל החוב (הנושה) חסר אונים ומחוסר יכולת לגביית החוב. לכן הפתרון הטוב ביותר לגביית חובות מחייב נעדר היא לפנות לעו"ד לענייני גביית חובות. אחד השירותים שעורך דין כאמור לעיל יודע לספק למיוצגיו, הוא שירות לאיתור חייבים. גם כאשר עסקינן בחייב שירד מהארץ בניסיון להתנער מתשלום חובותיו, בהחלט קיימים סעדים שונים שהחוק מעמיד לטובת הנושים ומאפשרים גבייה של כספים גם בנסיבות כאלו. אולם המפתח לניהול יעיל של מצבים אלו הוא כאמור, פניה לעורך דין המתמחה בטיפול בחייבים סרבנים, ויפה שעה אחת קודם.

ומה עושים אם החייב כבר אינו בין החיים?

תרחיש קלאסי נוסף בו אנשים רבים נתונים במצב של חוסר אונים מוחלט בהקשר של גביית חובות, הוא הצורך לגבות חוב מאדם שנפטר. האם נכון בהכרח להניח כי חובותיו של אדם כלפי נושיו נעלמים מאליהם לאחר פטירתו? אף שהתשובה בנושא זה היא לעיתים מורכבת, חשוב לדעת כי קיימים פתרונות שמאפשרים לגבות את הכספים באמצעות בני המשפחה או היורשים החוקיים של החייב. לכן לא כדאי לומר נואש מבלי שפניתם בראש ובראשונה להתייעצות מול עורך דין מנוסה שיוכל לברר למענכם את הנושא באופן יסודי ומקצועי. היכרותו הענפה של עורך דין לגביית חובות עם רזי החוק, מאפשרת במקרים רבים גם גיבוש של פתרונות יצירתיים גם כשעסקינן בגבייה של חוב מחייבים שאינם בין החיים עוד.

על חשיבות הבחירה בעורך דין המתמחה בגביית חובות באופן ספציפי

גביית חובות היא תחום משפטי סבוך ומרתק, שלא חסרים משרדי עו"ד העוסקים בו. יחד עם זאת, לא כל עורך דין המספק שירותים בתחום זה הוא בהכרח כזה שהתמחה בו באופן ספציפי ומעמיק לאורך שנים, ויוכל להעניק לכם את השירות המקצועי והטוב ביותר. לכן מומלץ מאוד להסתייע בתחום של הליכי גביה בעורכי דין שצברו הצלחות רבות בתיקים דומים, ויידעו כיצד ראוי לפעול על מנת שתקבלו את מלוא הכספים שחייבים לכם לידיכם במינימום מאמץ ובהקדם האפשרי. 

בשורה התחתונה

מעוניינים בסיוע משפטי איכותי בגביית חובות מחייבים? משרד עו"ד YLaw מתמחה מזה שנים רבות בהליכי גביית חובות והוצאה לפועל. נשמח מאוד לעמוד גם לרשותכם ולסייע לכם להשיב לידיכם את כספכם. זה הזמן להשאיר פרטי יצירת קשר בטופס שלפניכם לתיאום פגישת ייעוץ ראשונית ודיסקרטית, ללא עלות וללא התחייבות.

Picture of עו״ד יוסף אוזנה

עו״ד יוסף אוזנה

משרדנו מתמחה בתחום ההוצאה לפועל, חדלות פירעון, פשיטת רגל ועוד. למשרד סניפים בירושלים ובבית שמש.

עו״ד יוסף אוזנה
לקבלת ייעוץ משפטי
השאירו פרטים עכשיו!
שתפו בקליק

באותו נושא:

חקירת יכולת בהוצאה לפועל
הסדר חובות

חקירת יכולת בהוצאה לפועל

חקירת יכולת היא חקירה המבוצעת על ידי רשם ההוצאה לפועל, אשר במסגרתה רשם ההוצאה לפועל בודק את יכולתו הכלכלית של החייב ואת מצבו הכלכלי. במסגרת

קרא עוד »
מה אסור לעקל בהוצאה לפועל
פשיטת רגל

מה אסור לעקל בהוצאה לפועל?

במסגרת הליכי הוצאה לפועל, מתבצעים הליכים שונים כסנקציות על חייב, ביניהם הליכי עיקול. ניתן לעקל רכוש או משכורת של אדם במידה והוא חייב כספים –

קרא עוד »

חישוב זכאות עבור הסדר חובות

עו״ד הסדר חובות יוסף אוזנה
אתם עם חובות? עיקולים? הגבלות?
לפניכם כלי ממוחשב לבדיקת הרלוונטיות וההתאמה לכניסה להליך הפטר מחובות.
ענו על השאלות ותקבלו תשובה מותאמת אליכם.
מלאו את הפרטים הבאים על מנת שנוכל להתאים עבורך את המסלולים הרלוונטים למחיקת חובות בזמן ובדרך הקצרה ביותר
עו״ד יוסף אוזנה
לוגו עורך דין יוסף אוזנה

מתמודדים עם חובות של 40,000 ש"ח ומעלה?

עזרתי כבר למאות לקוחות שהסתבכו עם חובות.
מזמין גם אתכם לפתוח דף חדש.

חייגו עכשיו לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות
077-231-3281