לייעוץ ללא התחייבות

077-231-3281

משרדנו מתמחה בהסדר חובות מעל 40,000 ש"ח. נשמח לעמוד לשירותכם במקרים של חובות בסכום זה ומעלה

גביית צ'קים

תביעות לגביית צ'קים חוזרים, הן לעיתים תביעות מורכבות שהטיפול בהן נוטה להתארך ואף להסתבך. יחד עם זאת, בליווי של משרד עו"ד איכותי, ניתן בחלק נכבד מן המקרים, לקצר תהליכים בהליכי הגבייה ולהגיע לתוצאות המקוות בתוך פרק זמן סביר ובמינימום מאמץ מצד הלקוח. 

מה חשוב לדעת על גביית צ'קים מחייבים?

אף שעבור אנשים רבים, צ'קים נחשבים לאמצעי תשלום ארכאי ופחות מקובל, ישנם בעלי עסקים ואנשים פרטיים רבים בארץ, שעושים בהם שימוש גם כיום. למעשה, בעלי מקצועות רבים בישראל עדיין נוהגים לגבות תשלום באמצעות צ'קים ומה רבה תדהמתם כאשר הם מגלים שלקוח סיפק להם צ'ק ללא כיסוי. למרבה הצער, מדובר בתופעה שכיחה למדי שהתסכול הכרוך בהתמודדות עימה, עשוי להיות רב. לכן את המדריך שלפניכם בחרנו להקדיש לדיון בסוגיה החשובה: מה ניתן לעשות כאשר מתעורר הצורך בגביית צ'קים מחייבים, ואילו צעדים משפטיים יאפשרו להתמודד עם מצב של צ'ק שחזר ביעילות המרבית, ולהשיב את הכספים שחייבים לנו במהירות.

>> למאמר המלא על גביית חובות לחצו כאן

הצעד הראשון בהליך של גביית צ'קים חוזרים מחייבים

למרות שהמקרה הקלאסי בו הצורך בגביית צ'קים מחייבים מתעורר, הוא בהקשר לצ'קים ללא כיסוי – אין מדובר בתרחיש היחיד שבו הדבר נדרש. לעיתים ניתן דווקא להתמודד בקלות רבה מן המצופה עם צ'ק שחזר כאשר מתברר כי הדבר אירע על רקע טעות שנפלה בתום לב במילוי הפרטים על הצ'ק.

זהו בהחלט דבר שיכול לקרות לכל אחד מאיתנו – בין אם במסגרת מילוי שגוי של שמו של המוטב על הצ'ק או בחתימה שאינה תואמת את זו שמתועדת ברישומי הבנק שלכם, ולכן מונעת ממנו לכבד את הצ'ק שמסרתם. לכן לפני שבכלל חושבים על פנייה להליכי גבייה לטובת טיפול בשיקים ללא כיסוי, חשוב לברר מהי הסיבה לכך שהצ'ק חזר ובהתאם למה שנגלה, לבחור כיצד להתקדם עם הנושא. 

לשם כך הצעד הראשון שבו עליכם לנקוט בהקשר לצ'ק שחזר, הוא ליצור קשר עם החייב, קרי – האדם שסיפק את הצ'ק וליידע אותו בכך שלא הצלחתם לפרוע את הצ'ק שלו. ניתן לעשות כן טלפונית או בכתב, אולם חשוב להקפיד בכל דרך שבה תבחרו – לתעד את הפנייה לחייב (בין אם באמצעות הקלטת שיחות, צילומי מסך של התכתובת מולו או דואר רשום עם מעקב). 

לא אחת, מתברר כי החייב כלל לא היה מודע לעובדה שהצ'ק או הצ'קים שלו חזרו, ומרגע שהוסבה תשומת לבו לעניין – הנושא מטופל באופן מיידי. כמובן, זהו לא תמיד המצב ולדאבוננו, קיימים גם אנשים פרטיים ובעלי עסקים כאחד, שאצלם פיזור צ'קים ללא כיסוי מתבצע ביודעין ובכוונה תחילה. ישנם סממנים אופייניים המצביעים על כך שזהו המצב ואותם לרוב נגלה כאשר ננסה ליצור קשר עם החייב כדי להביא לידיעתו את הבעיה. אז מה עושים במקרים הללו? המשיכו לקרוא ותגלו את התשובה.

איך מתמודדים עם חייב שסיפק לנו צ'ק ללא כיסוי ומנסה להתחמק מאיתנו?

כאשר הניסיון לפנות לחייב וליידע אותו בדחיית הצ'ק שסיפק מעלה חרס, למשל, כאשר החייב נמנע ממענה לשיחות הטלפון שלנו או מתעלם במופגן מהמיילים או הודעות הווצאפ ששלחנו – זה השלב שנכון לפנות בו להתייעצות מול עורך דין המתמחה בגביית חובות, בדגש על צ'קים חוזרים.

כיצד עורך דין לענייני חובות יכול לסייע בגביית צ'קים ללא כיסוי?

לעורך דין המתמחה בנושא של גביית שיקים ללא כיסוי, ישנם האמצעים לבחון את התנהלותו של החייב הסרבן לכאורה והנסיבות שבהן הצ'ק או הצ'קים שלו חזרו. בהתאם לממצאיו של עורך הדין, ניתן לקבל החלטה מושכלת לגבי אפיק הפעולה שכדאי לנקוט בו מול החייב לגביית החוב.

לרוב, הפעולה הראשונה שעו"ד לגביית צ'קים יבצע במצב כזה, תהיה לנסח מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים. חייבים שלידיהם מגיעים מכתבים מסוג זה, לרוב מגיבים באופן מיידי ודואגים להסדיר את חובם ללא שהות נוספת. 

הפנייה לעורך דין שינסח בעבורכם את מכתב האזהרה לחייב, משדרת רצינות מצדכם בנוגע לגביית החוב. מכתב שעליו חותמת של משרד עו"ד המתמחה בהליכי גביית חובות, מעביר לחייב את המסר שיש לכם גב משפטי ומישהו שידאג לייצג אתכם גם אם העניין יגיע לערכאות משפטיות. 

לא זאת בלבד, אלא שייצוג משפטי מעורך דין עם התמחות זו, מבטיח גם כי אתם פועלים מול החייב בהתאם להוראות החוק ולא מסכנים את עצמכם בתביעה נגדית. 

אנשים רבים שמסתייעים בעורכי דין לגביית צ'קים מופתעים לגלות באיזו מהירות חייבים מסכימים להשיב להם את כספם, מרגע שהם מבינים שישנו עו"ד מייצג בתמונה. כך ניתן במקרים רבים גם להימנע מראש מן הצורך להיגרר לתביעה משפטית יקרה ותובענית מבחינת זמן ואנרגיה.

באיזה שלב נפנה ללשכת ההוצאה לפועל?

למרות האמור לעיל, לעיתים מזומנות חייבים אינם מגיבים למכתבי ההתראה שנשלחים אליהם.
במצב כזה, עורך הדין המייצג את בעל החוב (הנושה) עשוי לפנות להליכים בערכאות, שבעקבותיהם ניתן יהיה להתקדם לגביית הצ'ק שחזר באמצעות לשכת ההוצאה לפועל. עורך הדין המייצג את הנושה עשוי גם לבקש מבית המשפט להוציא כנגד החייב צווי מניעה כגון צו איסור יציאה מהארץ, על מנת לאלץ אותו לשלם את חובו.

האם גביית צ'קים באמצעות ההוצאה לפועל היא הדרך הטובה ביותר?

לא פעם, מתברר שפתיחת תיק הוצאה לפועל כנגד חייב אינה מולידה את התוצאות המקוות במהירות המצופה. אנשים רבים מניחים כי מרגע שנפתח תיק הוצאה לפועל לגביית צ'קים ללא כיסוי, מדובר בעניין של בין שבוע לשבועיים בלבד, עד למועד שבו יושבו להם הכספים המגיעים להם כדין. אולם הלכה למעשה, מדובר בתהליך ארוך ומתמשך. לעיתים כשתיק הוצאה לפועל נפתח כנגד חייב, מתברר שתלויים ועומדים כנגדו תיקי הוצאה לפועל רבים ונוספים, מה שאומר שתהליך הגבייה בפועל עלול להתארך מאוד. יחד עם זאת, פנייה להוצאה לפועל לשם גביית שיקים היא בין הדרכים הוודאיות והטובות ביותר לוודא כי תקבלו את כספכם בחזרה ולכן כדאי להתאזר בסבלנות. 

חשיבות הפנייה לעורך דין המתמחה בטיפול בגביית צ'קים חוזרים

עינינו הרואות, כי תופעת הצ'קים החוזרים אינה זרה לתושבי מדינת ישראל, גם כיום – בשנת 2022. אולם למרות שכיחותה הרבה של התופעה המטרידה, לא כל עורך דין בהכרח מצוי בכל רזי הדין הרלוונטיים להתמודדות עם חייבים סרבנים. לא נפריז אם נאמר, כי ישנה משמעות מכרעת לפנייה אל משרד עו"ד ותיק ובעל שם, שצבר הצלחות בתיקים רבים של גביית צ'קים ללא כיסוי. 

הניסיון המקצועי והוותק המשפטי של עורך הדין בו תבחרו כמייצג בתיק שלכם, עשוי בהחלט לחולל את ההבדל בין השבת הכספים המגיעים לכם במלואם (ובמקרים מסוימים – אף בלוויית פיצוי כספי הולם), לבין השבת פניכם ריקם.

לכן מומלץ בחום לברר מבעוד מועד מהו היקף הניסיון המקצועי של עורך הדין שלפניכם, בתיקי גבייה דומים לשלכם, מה מידת הזמינות של המייצג המיועד שלכם עבורכם ומהו משך הטיפול המשוער בתיקכם. 

בשורה התחתונה

תביעות לגביית צ'קים חוזרים, הן לעיתים תביעות מורכבות שהטיפול בהן נוטה להתארך ואף להסתבך. יחד עם זאת, בליווי של משרד עו"ד איכותי, ניתן בחלק נכבד מן המקרים, לקצר תהליכים בהליכי הגבייה ולהגיע לתוצאות המקוות בתוך פרק זמן סביר ובמינימום מאמץ מצד הלקוח. 

זקוקים לסיוע משפטי אמין ואיכותי בגביית צ'קים שחזרו? צוות עורכי הדין של משרד עו"ד YLaw צבר ניסיון עשיר בייצוג נושים בתביעות חוב וישמח לסייע גם לכם בקבלת הכספים המגיעים לכם בהקדם. פנו אלינו כבר  כעת לקביעת ייעוץ ראשוני ללא צורך בהתחייבות. אנחנו כאן עבורכם!

עו״ד יוסף אוזנה

עו״ד יוסף אוזנה

משרדנו מתמחה בתחום ההוצאה לפועל, חדלות פירעון, פשיטת רגל ועוד. למשרד סניפים בירושלים ובבית שמש.

עו״ד יוסף אוזנה
לקבלת ייעוץ משפטי
השאירו פרטים עכשיו!
שתפו בקליק

באותו נושא:

מה אסור לעקל בהוצאה לפועל
פשיטת רגל

מה אסור לעקל בהוצאה לפועל?

במסגרת הליכי הוצאה לפועל, מתבצעים הליכים שונים כסנקציות על חייב, ביניהם הליכי עיקול. ניתן לעקל רכוש או משכורת של אדם במידה והוא חייב כספים –

קרא עוד »

חישוב זכאות עבור הסדר חובות

עו״ד הסדר חובות יוסף אוזנה
אתם עם חובות? עיקולים? הגבלות?
לפניכם כלי ממוחשב לבדיקת הרלוונטיות וההתאמה לכניסה להליך הפטר מחובות.
ענו על השאלות ותקבלו תשובה מותאמת אליכם.
מלאו את הפרטים הבאים על מנת שנוכל להתאים עבורך את המסלולים הרלוונטים למחיקת חובות בזמן ובדרך הקצרה ביותר
עו״ד יוסף אוזנה

מתמודדים עם חובות של 40,000 ש"ח ומעלה?

עזרתי כבר למאות לקוחות שהסתבכו עם חובות.
מזמין גם אתכם לפתוח דף חדש.

חייגו עכשיו לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות
077-231-3281