לייעוץ ללא התחייבות

077-231-3281

משרדנו מתמחה בהסדר חובות מעל 40,000 ש"ח. נשמח לעמוד לשירותכם במקרים של חובות בסכום זה ומעלה

ריבית פיגורים – הקדימו תרופה למכה!

ריבית פיגורים

כשנפתח כנגד אדם מסוים תיק בהוצאה לפועל בגין חוב שלא פרע בזמן, בחלק גדול מהמקרים, אותו חייב נדרש לשלם את חובו בתוספת ריבית פיגורים. מדובר בריבית הגבוהה באופן משמעותי מהריביות שהבנקים וחברות אשראי גובים והיא יכולה אף להגיע לאחוז ריבית דו ספרתי. לכן חשוב במיוחד להקדים תרופה למכה ולהימנע מאיחור בתשלום החוב. יחד עם זאת, גם במקרים שבהם הדבר אינו מתאפשר, עדיין יש מה לעשות, כפי שנסביר במדריך שלפניכם.

מהי ריבית פיגורים? ואיך מחשבים אותה?

ריבית פיגורים היא ריבית על חוב שמשולם באיחור, שאותה גובה לשכת ההוצאה לפועל מחייבים. זוהי ריבית שנועדה לדרבן חייבים לעמוד בתשלום חובותיהם במועד, ומטרה זו מושגת בזכות גובהה המשמעותי שיכול להגיע גם לעשרה אחוזים. 

עד לפני שנים ספורות, ריבית הפיגורים חושבה בשיטת "ריבית דריבית", היינו – הלכה והכפילה את עצמה ככל שחלף זמן רב יותר ממועד התשלום המקורי. כך נוצר מצב שבו לא רק שהיקף הקרן של החוב לא הצטמצם, אלא גם שיעור הריבית שהחייב צבר לחובתו, הלך וגדל. 

מה אומר החוק בנושא ריבית פיגורים?

למזלו של ציבור החייבים בישראל, נחקק בארץ חוק חדש שבא להקל על מי שנפתחו נגדם תיקי גבייה בהוצאה לפועל. החוק החדש מגדיר שיטה שונה לחישוב ריבית הפיגורים, שלפיה החישוב מתבצע אחת לרבעון במקום על בסיס יומיומי. עוד קובע החוק החדש, שדמי הפיגורים כבר לא יצברו בשיטת הריבית דריבית, כדי למנוע מצב שבו חייבים נקלעים לבור ללא תחתית.

האם ניתן להפחית ריבית פיגורים?

חייבים בהוצאה לפועל שמשלמים את חובותיהם, רשאים להגיש ללא עלות בקשה להכרה במעמדם בתור "חייב משלם", כדי שתתאפשר הפחתת ריבית הפיגורים שתיצבר בגין יתרת חובם. בהגשת בקשה זו ניתן להפחית ריבית פיגורים בתיקי הוצאה לפועל בהיקף של עד 25 אחוזים, ולעכב או לבטל גם הליכי גבייה מסוגים מסוימים כמו עיקול משכורת, תפיסת רכב, עיקולי מיטלטלין ועיקול חשבון בנק – בהתאם לשיקול רשם ההוצאה לפועל. 

ניתן לעשות זאת בתנאי שהחייב עומד בתנאים המזכים להלן:

  1. לא מדובר בחוב מזונות.
  2. החייב שילם 3 תשלומים ברצף בהתאם לצו התשלומים שקבע לו הרשם בהוצאה לפועל וממשיך לשלם עד שתינתן ההחלטה לגביו.
  3. החייב שילם תשלום יחיד בהתאם לכללי "טבלת המנהל" (פריסת תשלומים שמופיעה באזהרה על פתיחת התיק בהוצאה לפועל עבור חובות מתחת ל- 20,000 ש"ח) וממשיך לשלם עד שתינתן החלטה לגביו.
עורך דין חדלות פירעון יוסף אוזנה

מה ההליך להגשת בקשה להפחתת ריבית פיגורים?

ההליך להגשת בקשה להפחתת ריבית פיגורים, כרוך כפי שהזכרנו קודם, בהגשת בקשה להכרה בחייב כחייב משלם. את הבקשה להכרה בחייב משלם, ניתן להגיש אונליין בעזרת עורך דין מייצג, או באופן עצמאי בהגשה ידנית בלשכת ההוצאה לפועל או בשליחה בדואר רשום ללשכה שבה תיקו של החייב מנוהל.

אחרי הגשת הבקשה, תתקבל ההחלטה בתוך עד 45 ימים. ככל שהבקשה תאושר, דמי הפיגורים הנצברים בגין שארית החוב של החייב יופחתו בהיקף של עד 25 אחוזים. 

כדאי לדעת כי ישנה האפשרות להגיש ערעור על ההחלטה שהתקבלה בטווח של עד 30 ימים ממועד קבלת ההודעה לגביה.

לסיכום

מעוניינים בעזרה בנושא של הפחתת ריבית פיגורים בהוצאה לפועל? מומלץ מאוד להיעזר בעורך דין חדלות פירעון בתהליך. צוות עורכי הדין המנוסים במשרד עו"ד YLaw המתמחה בתחום החובות והליכי הגבייה בהוצאה לפועל, ישמח לסייע לכם לוודא שזכויותיכם כחייבים נשמרות ומתממשות במלואן.
לייעוץ מקצועי ללא התחייבות – מלאו את פרטיכם בטופס או חייגו אלינו למספר 077-231-3281 ונשמח לעמוד לרשותכם!

Picture of עו״ד יוסף אוזנה
עו״ד יוסף אוזנה

משרדנו מתמחה בתחום ההוצאה לפועל, חדלות פירעון, פשיטת רגל ועוד. למשרד סניפים בירושלים ובבית שמש.

אז מה היה לנו עד עכשיו?

השאירו פרטים עכשיו ונדאג לחזור אליכם בהקדם האפשרי ליעוץ ראשוני
עו״ד יוסף אוזנה
לקבלת ייעוץ משפטי
השאירו פרטים עכשיו!
שתפו בקליק
עוד באותו נושא
חקירת יכולת בהוצאה לפועל

חקירת יכולת היא חקירה המבוצעת על ידי רשם ההוצאה לפועל, אשר במסגרתה רשם ההוצאה לפועל בודק את יכולתו הכלכלית של החייב ואת מצבו הכלכלי. במסגרת

קרא עוד »
מה אסור לעקל בהוצאה לפועל?

במסגרת הליכי הוצאה לפועל, מתבצעים הליכים שונים כסנקציות על חייב, ביניהם הליכי עיקול. ניתן לעקל רכוש או משכורת של אדם במידה והוא חייב כספים –

קרא עוד »
עו״ד יוסף אוזנה
לוגו עורך דין יוסף אוזנה

מתמודדים עם חובות של 40,000 ש"ח ומעלה?

עזרתי כבר למאות לקוחות שהסתבכו עם חובות.
מזמין גם אתכם לפתוח דף חדש.

חייגו עכשיו לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות
077-231-3281