לייעוץ ללא התחייבות

077-231-3281

משרדנו מתמחה בהסדר חובות מעל 40,000 ש"ח. נשמח לעמוד לשירותכם במקרים של חובות בסכום זה ומעלה

מה זה ערבות אוואל – כל מה שכדאי לדעת

ערבות אוואל

בין אם אתם בעלי דירה, בעלי עסק, או שהתבקשתם להיות ערבים – ייתכן כי שמעתם לאחרונה על סוג של ערבות המכונה "ערבות אוואל".
סוג זה של ערבות שונה מערבות רגילה, והוא כולל מאפיינים, שימושים ויתרונות ספציפיים.
במדריך שלפניכם נסביר מה זה ערבות אוואל, מה היתרונות שלה, מי זקוק לה ומתי, איך למלא שטר חוב אוואל ולמה חשוב לשים לב כשעושים זאת.

מה זה ערבות אוואל?

ערבות אוואל היא סוג של ערבות ישירה שבה הערב חותם על צ'ק או שטר חוב, תוך שהוא לוקח אחריות על התשלום במקרה שהרוכש לא יוכל לשלם.
מקור המונח "אוול" מהביטוי הצרפתי "Bon pour aval" המוזכר בסעיף 57 ב' לפקודת השטרות, המתייחס להנפקת שטר ערבות.
משמעותה של ערבות זו, היא שישנה אפשרות לגבות תשלום ישירות מהערב במידה ועושה השטר אינו עומד בהתחייבותו לתשלום – זאת מבלי לעבור קודם דרך הליכים מקדמיים מול עושה השטר (למעט במקרים יוצאי דופן).

ערבות אוואל – את מי היא משרתת?

אין זה נדיר שאדם פרטי מתבקש לספק ערבות לתשלום של אדם אחר על נכס. דוגמה נפוצה היא כאשר נדרשת ערבות לחוזה שכירות או שטר חוב שניתן למשכיר. אולם גם במגזר העסקי קיים בעסקאות רבות צורך במתן ערבויות. כך למשל במקרה בו חברה בע"מ רוכשת מספק סחורה בסכום גבוה ומשלמת תמורתה בתשלומים באמצעות צ'קים

במקרים כאלו, הערבות עשויה להינתן בתצורה שנקראת "ערבות אוואל", הידועה בעגה המשפטית הישראלית גם בתור "ערבות שטרית". ערבות מסוג זה היא בעצם שטר חוב שניתן לממשו ישירות באמצעות ההוצאה לפועל, ללא צורך בהליכים משפטיים מוקדמים. מדובר בערבות שיכולת המימוש שלה היא פשוטה משמעותית מהיכולת לממש ערבות חוזית סטנדרטית. 

בהתאם לכך, היא משרתת את מחזיק השטר בכך שהיא מאפשרת לו לתבוע את התשלום המגיע לו הישר דרך ההוצאה לפועל ובאופן מיידי, ללא צורך לרדוף אחרי החייב ולעבור דרך הליכים מקדמיים. כך ניתן לאכוף פירעון של צ'קים ותשלומים גם במידה והצד המשלם איננו מצליח לעמוד בהתחייבות הכספית שלו כלפי הצד השני (כמו במקרה של שיקים חוזרים). 

הגנה זה היא שימושית במיוחד במקרים שבהם החייב הגיע למצב של פשיטת רגל או חדלות פירעון, שכן ערבות האוואל מאפשרת לנושה לגבות את התשלום ישירות מהערב של החייב מבלי להמתין לצד יתר הנושים, לפירעון חלקי של התשלום במסגרת הליכי חדלות הפירעון (לשעבר: הליכי פשיטת רגל) של החייב.

מה היתרונות של ערבות אוואל?

ערבות אוואל מעמידה לרשות מחזיק שטר הערבות 3 יתרונות עיקריים:

  1. אפשרות לגביית חובות מיידית – המחזיק בשטר אוול יכול לפנות ישירות ללשכת ההוצאה לפועל על מנת לגבות תשלום מהערב שהוחתם עליו. זאת מבלי שיידרש לעבור את ההליך המשפטי של תביעת עושה השטר או הערב בבית המשפט וקבלת פסק דין. באופן זה, בטוחה זו יכולה לחסוך זמן ומשאבים רבים לבעלי נכסים ועסקים, בהשוואה לצורות הסטנדרטיות יותר של ערבויות.
  2. היעדר תלות במצב השטר – ערבות אוול אינה תלויה בשטר החוב המקורי או במצבו, ובהתאם לזאת – ניתן להשתמש בה לצורך גביית תשלום גם אם השטר פגום או נהרס.
  3. סחירות – שטר חוב רגיל יכול לשמש רק לגביית חוב ממחזיק השטר. לעומת זאת, ערבות אוול אשר מועברת לאדם אחר עדיין מעמידה לרשות מחזיק השטר החדש את הזכות לגבות חוב מהערב החתום עליו. היינו, ניתן לסחור בערבות אוול, כך שאם בעל הערבות ימכור או יעביר אותה לאדם אחר, הערב עדיין יהיה אחראי כלפי המחזיק החדש. זאת בשונה מחובות מסורתיים המוחזקים רק על ידי בעל השטר המקורי.
עורך דין הסדר חובות יוסף אוזנה

יתרון משמעותי נוסף של ערבות אוול, טמון בכך שהחתמת הערבים עליה בעסקה, היא קלה בהרבה מהחתמה על ערבויות אחרות שמציעות למחזיקיהן הגנה ברמה דומה.
לצורך העניין, כאשר מדובר על ערבות בנקאית, שנחשבת לערבות מועילה במיוחד למחזיק בשטר הערבות, הנפקתה כרוכה בביצוע פרוצדורה מורכבת מצד הערב ובתשלום עמלה קבועה לבנק. דבר זה מוביל ללא מעט מקרים שבהם ערבים אינם מוכנים לחתום על ערבויות בנקאיות.
זאת להבדיל מהמקרה של החתמת ערבים על ערבות אוול, שבו התהליך הוא פשוט בהרבה, כפי שנסביר בהמשך – ולכן בדרך כלל הערב אינו מביע התנגדות לחתימה עליה. בהתאם לכך – כדאי לבקש ערבות אוול בכל טרנסאקציה מסחרית.

מי צריך ערבות אוואל ומתי?

במדינת ישראל, השימוש בערבות אוול שכיח במיוחד במגזר העסקי. בעסקאות בין גורמים מסחריים ונותני שירותים, ולבטח כשמדובר על עסקאות בסכומים גבוהים, מקובל שהצד שמספק את המוצר או השירות, מחתים על ערבות אוואל את הצד הרוכש (למשל, חברה שמזמינה סחורה או שירותים מספק). זאת כדי להבטיח שהתשלום יתבצע בזמן ובמלואו. בנוסף לכך, ערבות אוול עשויה להיות בשימוש גם בקרב משכירי דירות, אך היא פחות סטנדרטית בעסקאות שכירות ולכן אינה נמצאת בשימוש רב בהקשר זה.

איך למלא ערבות אוואל?

על מנת למלא ערבות אוול צריך בסך הכל להוסיף את המילים "ערבות אוואל" או את הביטוי "bon pour aval" על גב הצ'יקים או בגוף שטר החוב. 

על מה יש להקפיד בחתימה על ערבות אוואל? מצד החייב ומצד הערב

חשוב לדעת שעל מנת להפוך ערבות חוזית סטנדרטית לערבות אוול, חשוב להקפיד על הנושאים הבאים:

  • הערבות תינתן בכתב בלבד: ערבות חוזית סטנדרטית יכולה אמנם להימסר בעל פה. אולם ערבות האוול חייבת להינתן בכתב. היא יכולה להינתן על גבי שטר הערבות כשלעצמו או במסמך נפרד. 
  • חוזה הערבות יכלול סעיף עם הביטוי הצרפתי bon pour aval או ביטוי דומה במשמעותו: כמו המילים "ערבות אוואל" או "ערבות פון אוול" בעברית. 
  • חתימתו של הערב תופיע אחרי הביטוי הנ"ל: זאת על מנת לתקף את הפיכת חוזה הערבות הרגיל לחוזה ערבות מסוג אוואל.

ערבות אוואל על צ'ק

אם יש בידיכם ערבות אוול על צ'ק ללא כיסוי או צ'קים שחזרו על רקע הגעת הצד המשלם למצב של פשיטת רגל, דעו כי באפשרותכם לאכוף את פירעון הצ'קים באמצעות הערב שחתם על ערבות האוואל. התהליך למימוש ערבות אוול על צ'ק היא פתיחת תיק כנגד הערב בהוצאה לפועל וגביית החוב היישר מולם.

ערבות אוואל שטר חוב

התהליך למימוש ערבות אוואל על שטר חוב, מתבצע כמו במקרה של אוואל על שיקים, על ידי פתיחת תיק הוצאה לפועל כנגד הערב או הערבים.

ערבות אוואל שכירות

ערבות אוואל כבטוחה המוצמדת לחוזה שכירות, היא כאמור לא תצורה שכיחה במיוחד של ערבות בשוק השכירות הפרטי. אולם היא בהחלט עדיפה מבחינת בעל הנכס, במידה והוא מצליח להשיגה מהשוכרים. לעומת זאת, בשכירות מסחרית, בהחלט לגיטימי לבקש בטוחה מסוג זה.

למה חשוב להיעזר בעו"ד מומחה בחתימה על ערבות אוואל?

בחתימה על ערבות אוואל, מומלץ להיעזר בשירותיו של עו"ד מומחה לענייני חובות או עורך דין להסדר חובות.
הדבר רלוונטי בין אם אתם הרוכשים, המוכרים, השוכרים או המשכירים בעסקה. שכן, ליווי משפטי הוא חיוני להכרת זכויותיכם ומימושן המלא. 

לתיאום ייעוץ משפטי בנושא זה – צרו קשר עם משרד עורכי דין YLaw כבר היום!

Picture of עו״ד יוסף אוזנה
עו״ד יוסף אוזנה

משרדנו מתמחה בתחום ההוצאה לפועל, חדלות פירעון, פשיטת רגל ועוד. למשרד סניפים בירושלים ובבית שמש.

אז מה היה לנו עד עכשיו?

השאירו פרטים עכשיו ונדאג לחזור אליכם בהקדם האפשרי ליעוץ ראשוני
עו״ד יוסף אוזנה
לקבלת ייעוץ משפטי
השאירו פרטים עכשיו!
שתפו בקליק
עוד באותו נושא
מה אסור לעקל בהוצאה לפועל?

במסגרת הליכי הוצאה לפועל, מתבצעים הליכים שונים כסנקציות על חייב, ביניהם הליכי עיקול. ניתן לעקל רכוש או משכורת של אדם במידה והוא חייב כספים –

קרא עוד »
עו״ד יוסף אוזנה
לוגו עורך דין יוסף אוזנה

מתמודדים עם חובות של 40,000 ש"ח ומעלה?

עזרתי כבר למאות לקוחות שהסתבכו עם חובות.
מזמין גם אתכם לפתוח דף חדש.

חייגו עכשיו לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות
077-231-3281