לייעוץ ללא התחייבות

077-231-3281

תשלום פשיטת רגל: האם ניתן להשתמש בצ'קים במסגרת הליכי פשיטת רגל?

תשלום פשיטת רגל

לא אחת, חייבים הנמצאים בהליכי פשיטת רגל או שוקלים להכריז על עצמם כפושטי רגל, תוהים אם תהיה להם אפשרות להמשיך ולהשתמש בצ'קים במסגרת ההליכים. השימוש בצ'קים הוא חיוני במיוחד עבור חייבים הנדרשים לשלם דמי שכירות ולכן מדובר בשאלה לגיטימית ואף מתבקשת, בה נדון בהרחבה במסגרת סקירה זו.

האם חייב הנמצא בהליך פשיטת רגל רשאי להשתמש בצ'קים לתשלום דמי שכירות?

אין אפשרות להשתמש בצ'קים בפשיטת רגל

אבל ישנם תנאים מסוימים שבהם ניתן לקבל אישור לשימוש בצ'קים מבית המשפט לטובת תשלום דמי השכירות גם בתקופה שבה החייב מצוי בהליך פשיטת רגל או חדלות פירעון.

על מקור ההגבלה על השימוש בצ'קים בהליכי פשיטת רגל ומהותה

כאשר חייב מגיש בקשה לפתיחה בהליך פשיטת רגל, מוטל צו כינוס על נכסיו שבמסגרתו בית המשפט מטיל עליו (החייב) שלל הגבלות על בסיס סעיפים 18 ב' ו- 42 א' לפקודת פשיטת הרגל. בהתאם להוראות החוק הללו, מעמדו של החייב בבנק מעודכן בתור "מוגבל מיוחד" כמשמעותו בחוק צ'קים ללא כיסוי, התשמ"א – 1981. פירוש הדבר הינו שלחייב אין אפשרות למשוך עוד צ'קים מחשבון הבנק שבבעלותו. 

לעניין זה, חשוב לחדד ולומר כי ישנם לא מעט חייבים שעוד לפני שפנו להליכי פשיטת הרגל, התנהלו נגדם הליכים בהוצאה לפועל שבעקבותיהם הם הוגדרו כחייבים בעלי יכולת המשתמטים מתשלום חובותיהם לנושיהם. מי שרשם ההוצאה לפועל מגדיר אותם בסטטוס זה, הופכים גם הם ללקוח מוגבל מיוחד על פי סעיף 66 א' 3 בחוק ההוצאה לפועל. 

למה נועדה הגבלת השימוש בצ'קים בהליכי פשיטת רגל?

ההגבלה על השימוש בצ'קים במסגרת הליכי פשיטת הרגל, נועדה לשרת כמה תכליות ובהן:

  1. מניעת ניצול לרעה של ההליכים בידי חייבים.
  2. מניעת האפשרות ליצירת חובות חדשים על ידי החייב תוך כדי הליכי פשיטת הרגל.
  3. הידוק הבקרה והמעקב אחר חייבים הנמצאים בהליך פשיטת רגל והשגת שקיפות מירבית בהתנהלותם הכלכלית מול כלל הגורמים המעורבים בתהליך.

סמכותו של בית המשפט לביטול הגבלות על תשלום בצ'קים בהליכי פשיטת רגל

בתי המשפט בישראל מוסמכים לבטל את ההגבלה המוטלת על חייבים בהליכי פשיטת רגל, בהקשר לשימוש בצ'קים, מכוחו של סעיף 18 ב' לפקודת פשיטת הרגל. זאת ועוד, בתי המשפט אף מורשים לאפשר לחייבים להשתמש בצ'קים במסגרת הליכי פשיטת הרגל לטובת הסדרת תשלומי השכירות עבור דירת המגורים שבה הם דרים. אולם ההתייחסות אל כל מקרה היא שונה בהתאם לנסיבותיו הפרטניות של החייב.

באילו תנאים עשוי בית המשפט להתיר לחייבים את השימוש בצ'קים?

ישנם כאמור תנאים מספר שבהם עשוי בית המשפט לאפשר לחייב המצוי בעיצומם של הליכי פשיטת רגל, להשתמש במהלכם בצ'קים לטובת תשלום שכר הדירה שלו. להלן התנאים שבהם חייב שמגיש בקשה לביטול הגבלת השימוש בצ'קים, יידרש לעמוד במצטבר אם ברצונו שתאושר:

  1. החייב יעמוד במוסר התשלומים החודשי שקבעו לו כחלק מהליכי פשיטת הרגל, ויגיש את הדוחות הדו חודשיים בתצורה שנדרשה ממנו ובמועדים שהוגדרו לכך.
  1. לחייב אין אלטרנטיבה אחרת לתשלום שכר הדירה או התחייבויותיו (אין לו יכולת לבצע תשלום בפשיטת רגל בהוראת קבע או דרך צד שלישי.
  1. החייב יציין בבקשתו את מועדי תחילת תקופת השכירות וסיומה.
  1. החייב יציין בבקשתו אם ביקש מבעל הנכס המושכר לאפשר לו לשלם את דמי השכירות באמצעי תשלום אחר מלבד צ'קים, ומה הייתה תגובת המשכיר.
  1. הבנק בו מתנהל חשבונו של החייב מוכן לאפשר את ניהול החשבון בתצורה יוצאת דופן שבה תתאפשר הנפקת צ'קים ללקוח מוגבל.
  1. החייב יבקש בבקשתו להורות שהצ'קים שיונפקו לטובת תשלום דמי השכירות בתקופת הליכי ההוצאה לפועל המתנהלים מולו. יהיו ייעודיים לעניין זה בלבד עם הגבלה על השימוש בהם לצרכים אחרים. (במידה וביצוע האמור בידי הבנק כרוך בקשיים מיוחדים, הבנק יפיק עבור החייב פנקס צ'קים שעליו יופיע הכיתוב "למוטב בלבד" ו- "בלתי סחיר" בעוד שהמילה "לפקודת" תוסר ממנו.
  1. החייב יבקש שפנקס הצ'קים יועבר לבא כוחו שידאג להעברת הצ'קים לידי המשכיר אחרי שיחתמו בידי החייב בנוכחותו של בא כוחו, שיחזיק את פנקס הצ'קים אצלו מבלי לאפשר לחייב לעשות שימוש נוסף בפנקס מעבר לתכלית הנ"ל. 

כלל האצבע בתשלום פשיטת רגל

בהמשך לאמור לעיל, אנו למדים כי בתי המשפט בארץ יכולים להתיר לחייבים המצויים בהליכי פשיטת רגל, להשתמש בצ'קים בנסיבות מיוחדות, בדגש על תשלום דמי השכירות בגין השכרת הדירה שבה הם מתגוררים.

ממי ניתן לקבל הכוונה משפטית מקצועית לגבי האפשרויות לתשלום פשיטת רגל?

אם נקלעתם גם אתם להליכי פשיטת רגל וברצונכם להשתמש בפנקס צ'קים לטובת תשלום דמי השכירות החודשיים על דירת מגוריכם, זה הזמן ליצור קשר עם עורך דין פשיטת רגל שיסייע לכם להגיש את בקשתכם. 

משרד עו"ד YLaw ישמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה הנוגעת לתשלום פשיטת רגל והליכי חדלות פירעון. צרו קשר בהקדם עם לתיאום שיחת התייעצות ראשונית ללא התחייבות!

עו״ד יוסף אוזנה
עו״ד יוסף אוזנה

משרדנו הינו מהמשרדים המובילים בתחומי ההוצאה לפועל, חדלות פירעון, פשיטות רגל ועוד. למשרד סניפים בירושלים ובבית שמש.

אז מה היה לנו עד עכשיו?

השאירו פרטים עכשיו ונדאג לחזור אליכם בהקדם האפשרי ליעוץ ראשוני
עו״ד יוסף אוזנה
לקבלת ייעוץ משפטי
השאירו פרטים עכשיו!
שתפו בקליק
עוד באותו נושא
מימוש עיקול צד ג' 

לפי סעיף 43 בחוק ההוצאה לפועל, כשנפתח כנגד חייב תיק בהוצאה לפועל, רשם ההוצאה לפועל רשאי להורות על תפיסת כל נכסיו של החייב או עיקול

קרא עוד »

משרדנו מתמחה בהסדר חובות מעל 40,000 ש"ח. נשמח לעמוד לשירותכם במקרים של חובות בסכום זה ומעלה

077-231-3281