לייעוץ ללא התחייבות

משרדנו מתמחה בהסדר חובות מעל 40,000 ש"ח. נשמח לעמוד לשירותכם במקרים של חובות בסכום זה ומעלה

מתמודדים עם שיקים חוזרים? – עורך דין שיקים חוזרים יכול לפתור לכם את הבעיה!

עורך דין שיקים חוזרים

שיקים חוזרים הם לא מצב חריג בנוף הישראלי והדבר מתרחש מכמה סיבות נפוצות, לרבות חוסר כספים בחשבון שממנו נמשך הצ'ק, מגבלות בחשבון וביטולי צ'קים על ידי הלקוח. בין אלה, העדר כיסוי מספק הוא הגורם השכיח ביותר לצ'קים חוזרים. בנוסף, שגיאות טכניות כמו חתימה חסרה או טעות בשם המוסב יכולות גם הן להוביל לדחיית הצ'ק במקרים מסוימים. בשורות הבאות נפרט מהן הסיבות לחזרת צ'קים ובאילו פעולות ניתן לנקוט במצבים אלו כדי להבטיח את התשלום המגיע לכם.

זקוקים לסיוע בגביית צ'קים חוזרים? פנו אל עורך דין שיקים חוזרים כעת לייעוץ משפטי: 077-231-3281.

עורך דין הוצאה לפועל יוסף אוזנה

מה זה שיקים חוזרים?

המושג שיקים חוזרים מתייחס לצ'קים המוחזרים על ידי הבנק ללא תשלום. כאשר צ'ק חוזר, המשמעות היא שמקבל הצ'ק אינו יכול לקבל את התשלום הצפוי מכיוון שאין מספיק כספים בחשבון של מי שכתב את הצ'ק. מצב כזה יכול להתרחש במגוון נסיבות שאודותיהן נפרט בשורות הבאות. לצ'קים חוזרים יש השלכות שונות, כגון השלכות פיננסיות על עסקים, פגיעה אפשרית בדירוגי האשראי והצורך להתחיל בהליכי גבייה כדי לגבות את סכום החוב. גם בכך נדון בהמשך.

מה הסיבות שגורמות לשיקים לחזור?

ישנן סיבות שונות שעלולות לגרום לשיקים לחזור, כאשר הנפוצות ביניהן הן אלו:

שיק ללא כיסוי

צ'קים חוזרים לרוב מאותה סיבה עיקרית: חוסר כספים בחשבון הבנק של מנפיק הצ'קים. במילים אחרות, אם הצ'ק היה נפרע, המשלם היה חורג ממסגרת העו"ש בחשבונו בבנק. משכך, הבנק מצהיר כי לא ניתן לכבד את השיק.

שיק שבוטל

תופעה שכיחה נוספת היא פעולת ביטול צ'ק לאחר הנפקתו. לאדם יש את היכולת להורות לבנק לבטל שיקים, והבנק מחויב להיענות לבקשה זו. משכך, יכול בעל השיק לבטלו לאחר הנפקתו, בין אם בשל פעולות הונאה ובין אם בשל החלטה לבטל את העסקה.

אולם חשוב לדעת שעל פי החוק, פעולות מסוג זה נחשבות כעבירה פלילית שעלולה להוביל לעונשים למבצעיה, לרבות מאסר או קנס כספי ניכר בגובה פי ארבעה מסכום הצ'ק החוזר.
בתגובה למצבים אלו, ניתן לנקוט צעדים משפטיים באמצעות עורך דין לגביית שיקים חוזרים, שיעשה מאמצים לאתר את בעל הצ'ק, ואם ניסיונות אלו יתבררו ככושלים, יוכל לנקוט באמצעי אכיפה מיידיים כלפי המשלם שביטל את השיק.

שיק מחשבון מוגבל

כאשר חשבונו של לקוח חווה מקרים מרובים של צ'קים חוזרים עקב חוסר כספים, בנק ישראל מטיל הגבלות מסוימות על החשבון. אחת ההגבלות הראשוניות היא האיסור על הנפקת פנקסי צ'קים חדשים ופדיון צ'קים המשויכים לאותו חשבון. עם זאת, ייתכן שהלקוח עדיין מחזיק בצ'קים ישנים מפנקס קודם או שמסר צ'קים לפני שחשבונו הוגבל.

שיק פג תוקף

כנוהג כללי, בדרך כלל נדרשת הפקדת צ'קים בתוך תקופה של שישה חודשים מהתאריך הנקוב בהם. עם זאת, ישנם מקרים שבהם המחאות עשויות להכיל הוראות ספציפיות להפקדה תוך פרק זמן קצר יותר. במצב כזה, אם המפקיד לא יעמוד בפרק זמן ייעודי זה, בין אם מדובר בשישה חודשים ובין אם מדובר בפרק זמן קצר יותר בהתאם לנסיבות, הבנק יסרב ככל הנראה לכבד את השיק בטענה להיותו שיק פג תוקף.

שיק מחשבון שנסגר

מדי פעם מתקבל צ'ק מחשבון בנק שאינו פעיל יותר, כלומר החשבון נסגר. למרות הסגירה, הלקוח עשוי עדיין להחזיק בפנקס הצ'קים המשויך לאותו חשבון ולהמשיך להנפיק ממנו צ'קים. עם זאת, מאז שהחשבון נסגר, כל ההמחאות שנכתבו מאותו חשבון הופכות לבטלות וחסרות משמעות.

תקלות טכניות

היות וכתיבת צ'קים מתבצעת באופן ידני, שגיאות בכתיבת שיקים הן לא עניין נדיר, ובמקרים רבים הן מובילות לטעויות טכניות שונות שעלולות להוביל לדחייתם של הצ'קים. למשל, חתימות חסרות בגב הצ'ק, חתימות השונות מהחתימה הרגילה של בעל הצ'ק, רישום תאריכים שגויים, אי התאמה בין הסכומים הכתובים במילים לסכומים הכתובים כמספרים ועוד. אם שגיאות אלו אינן מכוונות, ניתן לפתור אותן בקלות על ידי הודעה לבעל הצ'ק ותיקון הבעיה. עם זאת, אם מספר צ'קים מאותו לקוח חוזרים, סביר להניח שלא מדובר בשגיאה טכנית בלבד. במקרים כאלה, ייתכן שפעילות הונאה מתרחשת בכוונה לגרום לעיכובים וסיבוכים בפירעון השיק.

עזרה מקצועית מעורך דין

האם ניתן לבצע גביית שיקים חוזרים לבד?

ככלל, ניתן לבצע גביית שיקים חוזרים באופן עצמאי בחלק מהמקרים. זאת על ידי פנייה עצמאית לחייב לבירור סיבת חזרת הצ'ק ובקשה להסדיר את התשלום באמצעי חלופי. במקרה של חייב שאינו משתף פעולה עם הנושה, אינו זמין או שאין לו יכולת לשלם את חובו, ישנה האפשרות לפתוח כנגדו תיק בהוצאה לפועל. ניתן לעשות גם את זה באופן עצמאי וללא צורך בייצוג משפטי של עורך דין חובות, אולם הדבר כרוך בתשלום אגרת פתיחת תיק. 

אולם במצב שבו גביית הצ'קים החוזרים אינה מסתייעת בערוצים המקובלים הללו, בהחלט יכול להועיל להיעזר בעורכי דין לגביית חובות. 

יחד עם זאת, חשוב לשקול את הסיכוי להצלחה בגביית החוב כאשר מדובר על חייב מוגבל באמצעים או כזה שהכריז על פשיטת רגל. זאת משום שבמצבים כאלה, הסיכויים לגבות את החוב בדרך כלל נמוכים. לפיכך, מומלץ להעריך בקפידה את שווי הצ'קים שחזרו מאותו משלם מול העלויות הכרוכות בנקיטת הליכים משפטיים נוספים מול החייב, לרבות שכר טרחת עורך דין והוצאות אחרות, כמו גם הטרחה הפוטנציאלית הכרוכה בכל התהליך. 

כלומר, יש חשיבות מכרעת לבחון האם כדאי לבצע הליכים משפטיים, במיוחד כאשר ישנם נושים מרובים המגישים תביעות כנגד אותו חייב וכתוצאה מכך, ייתכן שלא יהיו מספיק כספים בתיק ההוצאה לפועל שלו כדי לכסות את פירעון ההמחאה החוזרת.

איך יכול עורך דין שיקים חוזרים לעזור?

כאשר הפניות אל המשלם לצורך בירור הסיבה לחזרת הצ'קים אינן זוכות למענה ענייני או למענה כלל, או לחילופין – כאשר מתגלה כי הסיבה לחזרת השיקים היא פעולת מרמה מכוונת שבוצעה בידי המשלם – יש מקום כאמור לפתוח בהליכי אכיפה וגבייה כנגד אותו גורם, באמצעות פתיחת תיק בהוצאה לפועל.

פנייה לשירותיו של עורך דין שיקים חוזרים לצורך זה, יכולה לסייע לכם לחסוך זמן רב וטרחה רבה, שכן עורך הדין יוכל להסדיר עבורכם את פתיחת התיק והגשת הבקשה לנקיטת הליכי אכיפה בהוצאה לפועל כנגד החייב – מבלי שתידרשו להיות מעורבים בכל אחד מן ההליכים הללו.

אולם גם לפני השלב שבו פותחים תיק בהוצאה לפועל כנגד אותו חייב, לעיתים די בשליחת מכתב התראה לפני נקיטת הליכים, המנוסח וחתום על ידי עורך דין הוצאה לפועל, על מנת לדרבן את החייב לשלם את חובו בהקדם כדי להימנע מסנקציות פוטנציאליות אלו.

בנוסף, במקרים שבהם צ'קים נמסרים מחשבונות לא פעילים או כשנעשות טעויות "טכניות" מכוונות הדבר יכול להעיד על הונאה. במצבים כאלה כדאי אף יותר להיעזר בעורך דין לגביית חובות שיוכל לפתוח בהליכי הוצאה לפועל ולנקוט בצעדים משפטיים מתאימים כנגד המשלם. זאת משום שלעורך דין חובות מנוסה ישנם הכלים להשיג למען מרשו פיצוי לא רק בגין דחיית התשלום אלא גם בגין עוגמת הנפש והעלויות הנלוות שנגרמו לו עבור הוצאות הגבייה וההוצאות המשפטיות. 

מהם הליכי הגבייה של שיקים חוזרים?

אם אתם תוהים איך גובים שיק חוזר, חשוב שתדעו כי לפני תחילת הליכי גבייה באכיפה משפטית, מומלץ לנסות תחילה לפתור את הבעיה באמצעות פנייה לחייב. המטרה הראשונית במצב זה, היא לברר מדוע השיק או השיקים חזרו מלכתחילה. 

לעיתים קרובות מתברר כי ניתן לפתור את המצב בקלות יחסית, כאשר מתברר כי חזרת השיקים אירעה בעקבות טעות טכנית שבוצעה בתום לב או בשל בעיית כיסוי זמנית בצד המשלם. אולם במקרים אחרים, בהם החייב מסרב לשתף פעולה, אינו מגיב לפניות החוזרות של מקבל הצ'ק או שניכר כי התנהלותו נבעה מכוונת זדון. לחילופין, עשוי להתברר גם כי בעיית הכיסוי בחשבונו של המשלם אינה צפויה להיפתר בזמן הקרוב וכי אין לו כוונה או אפשרות לפרוע את חובו בצורה אחרת. 

במצב כזה ניתן לפתוח כנגד החייב תיק הוצאה לפועל לצורך גביית התשלום. הדבר מתבצע באמצעות מילוי טופס בקשה לפתיחת תיק בהוצאה לפועל ותשלום אגרה דרך אתר רשות האכיפה והגבייה (לשכת ההוצאה לפועל) או בלשכות ההוצאה לפועל עצמן. אל הבקשה הנ"ל, יש לצרף אישור מהבנק המאמת את החזרת השיקים. 

ככל שהתהליך מתגלגל ובמידה והחייב לא מצליח לפרוע את חובו גם לאחר שנפתחו נגדו הליכי אכיפה וגבייה בהוצאה לפועל, מתאפשרת פנייה לרשם ההוצאה לפועל בבקשה להטיל מגבלות שונות על החייב, כמו איסור יציאה מן הארץ – לטובת הפעלת לחץ עליו כדי שישלם את חובו ובשלב מתקדם יותר – אף עיקולים.

מה אומר החוק בעניין שיקים ללא כיסוי?

הבסיס המשפטי לגביית צ'קים חוזרים מעוגן בדבר חקיקה שנקרא חוק צ'קים ללא כיסוי, ונחקק בשנת 1981. מטרתו של חוק שיקים חוזרים, היא להגדיל את אמון הציבור בצ'קים כאמצעי תשלום לגיטימי ואמין ולהרתיע בעלי חשבונות ממתן צ'קים ללא כיסוי. החוק הנ"ל אומר כי תשלום באמצעות שיקים ללא כיסוי יכול להביא להטלת סנקציות שונות כנגד המשלם, בנוסף להליכי הגבייה עצמם בלשכות ההוצאה לפועל ובכלל זה, גם הגבלת חשבון העו"ש של אותו אדם משימוש בצ'קים נוספים.

למה בדיקת שיקים חוזרים חשובה?

בדיקת שיקים חוזרים חשובה שכן היא עוזרת להפחית את הסיכון העומד בפני בעלי עסקים בעת קבלת צ'קים. באמצעות ביצוע אימות צ'קים ללקוחות לא ידועים, ניתן לקבל הערכה מקדימה למהימנות השיק ובטיחותו. תהליך זה קובע אם למשלמים יש מספיק כספים כדי לכסות את התשלום בצ'ק או אם קיים סיכוי גבוה לכך שהשיקים יחזרו בשל העדר כיסוי מספיק בחשבונם, בשל היסטוריית האשראי שלהם.

האם שיקים חוזרים מתיישנים?

בסעיף 96 א' של פקודות השטרות נקבע ששיקים חוזרים מתיישנים בחלוף תקופה של 7 שנים מהתאריך שמופיע בחותמת הבנק ממנו הצ'ק נמשך. פירוש הדבר בפועל הוא שאין אפשרות ליזום הליכי גביה עבור שיקים שחזרו במידה ועברו יותר משבע שנים מהתאריך שבו הם נדחו. זאת ועוד, במידה וזהו צ'ק שהוסב לצד שלישי, הצ'ק מתיישן כבר בחלוף 24 חודשים בלבד.

לסיכום

כאשר צ'ק חוזר, הדבר עלול ליצור מצב לא נעים לשני הצדדים המעורבים. אולם יכולות להיות סיבות שונות מאחורי צ'ק חוזר, כגון טעות אנוש, חוסר כספים בחשבון המשלם או אפילו הונאה. לכן חשוב להבין תחילה את הסיבה מאחורי דחיית הצ'ק על ידי פנייה לבנק ובמידת הצורך, גם למשלם עצמו. במקרים בהם מדובר באירוע בודד, רצוי לנסות לפתור את הבעיה מבלי לפנות להליכים משפטיים או לערב את הרשויות, שכן הדבר עלול לגרור עלויות נוספות עבורכם. אולם אם לא ניתן לפתור את הבעיה בהסכמה הדדית, ניתן לפתוח בהליכי הוצאה לפועל ולהיעזר בשירותיו של עורך דין הסדר חובות

לייעוץ עם משרד עו"ד YLaw בנושא גביית צ'קים חוזרים – צרו עמנו קשר כעת בטלפון: 077-231-3281.

Picture of עו״ד יוסף אוזנה
עו״ד יוסף אוזנה

משרדנו מתמחה בתחום ההוצאה לפועל, חדלות פירעון, פשיטת רגל ועוד. למשרד סניפים בירושלים ובבית שמש.

אז מה היה לנו עד עכשיו?

השאירו פרטים עכשיו ונדאג לחזור אליכם בהקדם האפשרי ליעוץ ראשוני
עו״ד יוסף אוזנה
לקבלת ייעוץ משפטי
השאירו פרטים עכשיו!
שתפו בקליק
עוד באותו נושא
בקשת רשות להתגונן

בקשת רשות להתגונן היא כלי משפטי שימושי לנתבעים בתביעות בסדר דין מהיר. כשמוגשת תביעה כזו, הנתבע אינו זכאי אוטומטית להגיש כתב הגנה, אלא צריך לבקש

קרא עוד »
חקירת יכולת בהוצאה לפועל

חקירת יכולת היא חקירה המבוצעת על ידי רשם ההוצאה לפועל, אשר במסגרתה רשם ההוצאה לפועל בודק את יכולתו הכלכלית של החייב ואת מצבו הכלכלי. במסגרת

קרא עוד »
מה אסור לעקל בהוצאה לפועל?

במסגרת הליכי הוצאה לפועל, מתבצעים הליכים שונים כסנקציות על חייב, ביניהם הליכי עיקול. ניתן לעקל רכוש או משכורת של אדם במידה והוא חייב כספים –

קרא עוד »
עו״ד יוסף אוזנה
לוגו עורך דין יוסף אוזנה

מתמודדים עם חובות של 40,000 ש"ח ומעלה?

עזרתי כבר למאות לקוחות שהסתבכו עם חובות.
מזמין גם אתכם לפתוח דף חדש.