לייעוץ ללא התחייבות

משרדנו מתמחה בהסדר חובות מעל 40,000 ש"ח. נשמח לעמוד לשירותכם במקרים של חובות בסכום זה ומעלה

הסדרת מעמד לבן זוג זר איך זה עובד?

הסדרת מעמד לבן זוג זר - תמונה ראשית

השגת מעמד של תושבות קבע בישראל, היא השלב הסופי בהליך מתמשך שעובר בן זוג זר, בין אם הוא נמצא במערכת יחסים עם אזרחית ישראלית (ידועים בציבור), ובין אם הוא נשוי לה.

כמו שהמדינה החליטה להסדיר מצבים שונים הזקוקים לחוקים ספציפיים משלהם, לדוגמה, הסדר חובות, הסדרת שמירה או הסדרת מעמד צבאי, כך היא גם דאגה להסדרת מעמד לבן זוג זר שאינו יהודי.

>> צו חיוב בתשלומים

מהן הזכויות שמעניקה תושבות קבע?

תושבות קבע מעניקות לבן הזוג הזר את רוב הזכויות המוקנות לאזרחים, מלבד הזכות לקבל דרכון ישראלי או להצביע בבחירות. קבלת תושבות קבע כרוכה בהליך מדורג שנמשך כ-7 שנים לבני זוג הידועים בציבור, או בהליך קצר יותר שנמשך בין 4.5 ל-5 שנים, לבני זוג נשואים, כולל זוגות חד מיניים שנישאו בנישואים אזרחיים.

מהם השלבים לקבלת תושבות קבע?

לאחר שהתקבל מרשות האוכלוסין אישור עקרוני לבקשה לקבל תושבות קבע, מתחיל הליך מדורג שנמשך כאמור מספר שנים. זאת, בהנחה שהקשר בין שני בני הזוג הוא אמיתי וכן ומרכז חייהם הוא בישראל ושלא קיימת מניעה ביטחונית או פלילית כלשהו לגבי הישארותו בארץ של בן הזוג הזר.

במשך ההליך המדורג מקבל בן הזוג הזר היתר שהייה ארעי בארץ מסוג B/1 לתקופה של חצי שנה לפחות, כאשר בדרך כלל הוא יקבל אחר כך היתר לשהייה זמנית מסוג A/5, לתקופה של שנה אחת בכול פעם, ובמקביל, יקבל גם תעודת זהות זמנית.

 >> פינוי מושכר הוצאה לפועל

לאורך תקופת ההליך המדורג של שני בני הזוג המעורבים (בין אם הם נשואים ובין אם ידועים בציבור), ולפני כל הארכה נוספת של רישיון השהייה, בני הזוג יידרשו לעבור ראיון ומבחנים שמטרתם לבחון את כנות מערכת היחסים של השניים. 

לאחר סיום ההליך המדורג, ולפני קבלת תושבות הקבע, רשות האוכלוסין תבדוק שוב את תנאי הבקשה. אם היא תמצא שאחד התנאים כבר לא בתוקף, זה עלול להביא לדחייה ואף לביטול כל ההליך המדורג, למרות שההליך נמצא בשלב מתקדם ביותר. אם כל התנאים מולאו כנדרש, רשות האוכלוסין תנפיק לבן הזוג הזר תעודת זהות חדשה המאשרת את תושבות הקבע שלו.

מה באשר למעמד של ילדים קטינים של בן הזוג הזר?

ילדים קטינים של בן הזוג הזר, מנישואים קודמים, יקבלו תושבות לאחר שהושלמו כל התנאים הפרוצדורליים הנדרשים, כמו הצגת תעודת לידה מקורית (מאומתת ומתורגמת), דרכון זר בתוקף לשנתיים לפחות והסכמה קיימת ומפורשת של ההורה הנוסף, למתן התושבות הישראלית לקטינים.

>> מימוש עיקול צד ג'

לבסוף, ראוי לציין שתושבי קבע בישראל מקבלים את רוב זכויות האזרח במדינה, כולל זכויות סוציאליות וביטוח בריאות, וזכויות לפי חוקי הביטוח הלאומי לדמי אבטלה, להבטחת הכנסה, לקצבת נכות ולקצבת זקנה. יחד עם זאת, שלא כמו האזרחות שמעניקה מעמד יציב, תושבות הקבע היא שונה באופן מהותי וניתן לבטל אותה אם מתברר שאחד התנאים לקבלתה כבר לא קיים. 

מאמר זה נכתב בשיתוף מיטל סודרי מומחית להסדרת מעמד עובדים זרים לסיעוד>>

Picture of עו״ד יוסף אוזנה
עו״ד יוסף אוזנה

משרדנו מתמחה בתחום ההוצאה לפועל, חדלות פירעון, פשיטת רגל ועוד. למשרד סניפים בירושלים ובבית שמש.

אז מה היה לנו עד עכשיו?

השאירו פרטים עכשיו ונדאג לחזור אליכם בהקדם האפשרי ליעוץ ראשוני
עו״ד יוסף אוזנה
לקבלת ייעוץ משפטי
השאירו פרטים עכשיו!
שתפו בקליק
עוד באותו נושא
עו״ד יוסף אוזנה
לוגו עורך דין יוסף אוזנה

מתמודדים עם חובות של 40,000 ש"ח ומעלה?

עזרתי כבר למאות לקוחות שהסתבכו עם חובות.
מזמין גם אתכם לפתוח דף חדש.