לייעוץ ללא התחייבות

077-231-3281

משרדנו מתמחה בהסדר חובות מעל 40,000 ש"ח. נשמח לעמוד לשירותכם במקרים של חובות בסכום זה ומעלה

נקלעתם לחובות עקב התמכרות לקניות? אפשר לצאת מזה!

התמכרות לקניות

אם נקלעתם למעגל החובות בעקבות התמכרות לקניות באינטרנט שאינה יודעת שובע – זה המאמר עבורכם. בשורות הבאות נסביר איך להתמודד עם התמכרות לקניות ולהשתחרר מהדפוס ההרסני הזה שמנהל את חייכם. המשיכו לקרוא כדי לגלות איך להחזיר לעצמכם את השליטה על ההוצאות שלכם ולחזור למצב של יציבות כלכלית וחיים נטולי חובות.

איך מזהים את הסימנים להתמכרות לקניות?

היכולת לזהות את הסממנים האופייניים של התמכרות כפייתית לקניות, היא חיונית לטיפול בגורם האמיתי לבעיה. אף ששופינג מזדמן הוא דבר מהנה ונורמלי, כשהקניות הופכות לדחף בלתי נשלט ובלתי ניתן לריסון באופן שמשפיע לרעה על היבטים שונים בחיי הקונה, מדובר כבר בהתמכרות שמחייבת טיפול. 

דחף עצום לקניות, עיסוק כפייתי בקניות, הוצאות תכופות ומופרזות מעבר ליכולת הכלכלית של הרוכש, תחושת אשמה או חרדה לאחר ביצוע רכישות, הסתרה, הכחשה או שקרים לגבי הרגלי הקניה, הזנחת תחומי האחריות או מערכות היחסים של הפרט עקב קניות וחוסר יכולת לעצור או להפחית הוצאות למרות ההשלכות השליליות – הם בין הסממנים הבולטים לכך שאדם מתמודד עם התמכרות לשופינג. 

זיהוי הסימנים הללו בשלב מוקדם, יכול להיות הצעד הראשון לקראת פנייה לעזרה והשתחררות מאחיזתה ההרסנית של ההתמכרות.

מה הסיבות הנפוצות להתמכרות לקניות?

התמכרות לקניות יכולה לנבוע מסיבות שונות. ישנם טריגרים רגשיים, המובילים לשימוש בקניות בתור טקטיקת התמודדות עם לחץ או בדידות, שיכולים להפוך את הקנייה להתנהגות ממכרת.

גם בעיות שליטה בדחפים, צורך באישורים תכופים מהסביבה או משבר זהות, עשויים לקבל מענה רגשי באמצעות קניות. זאת בנוסף להשפעות חברתיות ותרבותיות והפרעות נפשיות שתורמות גם הן לעיתים קרובות לפיתוח התמכרות כזו. 

בנוסף לאלו, חשוב להכיר בעובדה שחוויות ילדות לא פתורות, כמו הזנחה או טראומה כדוגמת פגיעה מינית, יכולות אף הן לתרום לפיתוח הרגלי קנייה כפייתיים. הבנת הסיבות הללו, יכולה לעזור בטיפול בגורמים השורשיים להתמכרות לקניות ויישום אסטרטגיות טיפול יעילות בבעיה.

מה ההשלכות של התמכרות לקניות?

להתמכרות לקניות יכולות להיות השלכות משמעותיות שמתרחבות מעבר למצוקה כלכלית.
הוצאת כספים מופרזת ואימפולסיבית, יכולה להוביל לחובות עצומים, להזיק למערכות יחסים ולפגוע ברווחה הכללית של המכור/ה. זאת בנוסף למחיר הרגשי הגבוה שההתמכרות הזו גובה – הכולל בין היתר רגשות אשמה, בושה ותחושת חרטה עזה. 

גם הפרודוקטיביות והביצועים של נשים וגברים המכורים לקניות, עלולים להיפגע, באופן שעלול לסכן את עתידם המקצועי והתעסוקתי, ולהעיב מאוד על שגרת החיים שלהם. ההתמכרות עלולה לגרום גם לפגיעה בבריאות הפיזית ולעלייה ברמות הלחץ שאדם זה חווה. 

בהתאם לכך, הכרת ההשלכות הללו והתמודדות יעילה עם שורש הבעיה, היא חיונית עבור אנשים הנאבקים בהתמכרות לקניות. 

דרכי הטיפול בהתמכרות לקניות

הטיפול בהתמכרות לקניות מחייב נקיטה באסטרטגיות שונות הנחוצות לטיפול בגורמים האמיתיים לבעיה ולאימוץ הרגלים בריאים יותר. לעיתים הרגשת חוסר הביטחון והדימוי העצמי הנמוך (שהן חלק מהסיבות להתמכרות) של אדם, נובעים כאמור מטראומה בילדות או מתקיפה מינית. לכן חשוב לדעת שניתן לעבוד על שיקום רגשי עם פסיכולוג המתמחה בטיפול בהתמכרויות, או לחילופין – במקרה של טראומה כתוצאה מתקיפה מינית שגרמה להיווצרות ההתמכרות, לפנות לסיוע מקצועי מגוף המתמחה בטיפול בנפגעות תקיפה מינית, כפי שמוצע בעמותת מסל"ן המסייעת לנפגעות ונפגעי אלימות ותקיפה מינית בישראל. 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) או טיפולים התנהגותיים מסוגים נוספים, יכולים לעזור לזהות טריגרים, לערער על דפוסי חשיבה מעוותים ולסייע למטופל/ת לפתח התנהגויות בריאות יותר כחלופה להתמכרות. 

זאת בנוסף לעבודה על בניית תקציב ותוכנית פיננסית אישית, למידת טקטיקות להתמודדות עם לחצים, תרגול שיטות להימנעות מטריגרים ובניית מעטפת חברתית תומכת – שהם חיוניים להצלחת הטיפול. 

עורך דין חובות יעזור לכם בשיקום הכלכלי

בנוסף לדרכים שצוינו לעיל להתמודדות עם התמכרות לקניות, חשוב לפנות גם לליווי משפטי של עורך דין להסדר חובות, לטובת סיוע בשיקום כלכלי. עורך דין חובות יכול לספק לאדם שנקלע למערבולת כזו, הכוונה משפטית, לנהל משא ומתן עם נושים ולגבש עבור המכור/ה לקניות הסדרי חובות שיקלו על תהליך הפירעון. 

ייעוץ-מקצועי-מעורך-דין-יוסף-אוזנה

בנוסף, עו"ד חובות יסייע להגן על זכויות החייב/ת, יגן עליה (או עליו) מפני הטרדה מצד הנושים ובמידת הצורך, ידע גם לכוון להגשת בקשה לפשיטת רגל (במסגרת הליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי). 

המאמר נכתב בשיתוף עם עמותת מסל"ן טיפול בנפגעות תקיפה מינית – רשת מרכזי סיוע לנפגעי אלימות ותקיפה מינית.

Picture of עו״ד יוסף אוזנה
עו״ד יוסף אוזנה

משרדנו מתמחה בתחום ההוצאה לפועל, חדלות פירעון, פשיטת רגל ועוד. למשרד סניפים בירושלים ובבית שמש.

אז מה היה לנו עד עכשיו?

השאירו פרטים עכשיו ונדאג לחזור אליכם בהקדם האפשרי ליעוץ ראשוני
עו״ד יוסף אוזנה
לקבלת ייעוץ משפטי
השאירו פרטים עכשיו!
שתפו בקליק
עוד באותו נושא
עו״ד יוסף אוזנה
לוגו עורך דין יוסף אוזנה

מתמודדים עם חובות של 40,000 ש"ח ומעלה?

עזרתי כבר למאות לקוחות שהסתבכו עם חובות.
מזמין גם אתכם לפתוח דף חדש.

חייגו עכשיו לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות
077-231-3281