לייעוץ ללא התחייבות

משרדנו מתמחה בהסדר חובות מעל 40,000 ש"ח. נשמח לעמוד לשירותכם במקרים של חובות בסכום זה ומעלה

מי זכאי לפשיטת רגל?

מי זכאי לפשיטת רגל

על פי חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, אדם הנחשב זכאי להליך חדלות פירעון (פשיטת רגל בשמה החדש) הוא מי שמקיים זיקה מוכחת למדינת ישראל, כגון היותו תושב המדינה או בעל רכוש בה. בנוסף, עליו להיות במצב בו אין ביכולתו לעמוד בתשלום חובותיו במועד שנקבע, או ששווי חובותיו עולה על ערך נכסיו. במצב זה, האדם מוגדר על פי המחוקק כ"חדל פירעון" ועל כן הוא רשאי לפנות בבקשה להליך חדלות פירעון (המקבילה הנוכחית להליכי פשיטת רגל).

כאשר אנשים שומעים את המושג "פשיטת רגל", רבים מהם נוטים לחשוב: "לי זה לא יקרה". למרבה הצער, המציאות מלמדת כי הליך חדלות פירעון (כפי שהוא מכונה כיום לאחר הרפורמה בהליכי פשיטת הרגל בשנת 2018), עלול להפוך יום בהיר אחד רלוונטי לכל אדם.

במאמר זה נסביר מהם התנאים שבהם אפשר לבקש לפתוח בהליך זה, מהם יתרונות וחסרונות ההליך, כיצד הוא מתנהל בפועל ומדוע כדאי להיעזר בשירותיו של עורך דין פשיטת רגל, אם נקלעתם חלילה למשבר כלכלי שאינכם מצליחים לצאת ממנו.

ליצירת קשר עם עורך דין פשיטת רגל – מלאו את פרטיכם בטופס או חייגו אלינו כעת.

מהם התנאים שיקבעו אם אתם מתאימים להליכי פשיטת רגל?

כדי שחייב יוכל להתחיל בהליך פשיטת רגל, עליו לעמוד במספר תנאים מרכזיים. ראשית, סך חובותיו חייב לעלות על 55,542.43 ₪. 

הסמכות המשפטית לדון בבקשה נקבעת בהתאם לגובה החובות. אם הסכום עולה על 166,627.31 ₪ (נכון לשנת 2024), הבקשה תוגש לממונה על הליכי חדלות פרעון ושיקום כלכלי במשרד המשפטים. במידה והסכום נמוך מכך, הדיון יתקיים בלשכת ההוצאה לפועל.

שנית, על החייב להוכיח זיקה למדינת ישראל. זאת ניתן לעשות באמצעות הצגת מגורים בישראל, רישום נכס או עסק בארץ, או כל קשר אחר המעיד על זיקה למדינה.

לבסוף, יש לפתוח את ההליכים בהתאם לדרישות החוק, לרבות תשלום אגרות והגשת המסמכים הנדרשים.

חשוב לציין כי הפרמטרים עבור תאגידים שונים במקצת, אך מאמר זה מתמקד בעיקר בחייבים פרטיים. על מנת לוודא עמידה בקריטריונים, מומלץ בחום להיוועץ מראש בעורך דין המתמחה בהליכי פשיטת רגל וחדלות פירעון.

למי מומלץ להתחיל בתהליך פשיטת רגל

למי מומלץ להתחיל בתהליך פשיטת רגל?

תהליך של חדלות פירעון ושיקום כלכלי (שהיה מוכר בעבר כפשיטת רגל) מומלץ לאנשים העונים על הקריטריונים הבאים:

 1. אנשים הנמצאים במצוקה כלכלית ואינם מסוגלים לעמוד בהחזר חובותיהם במועד שנקבע.
 2. חייבים שסך חובותיהם עולה על 55,542.43 ₪ ושווי חובותיהם גבוה מערך נכסיהם.
 3. אנשים בעלי זיקה מוכחת למדינת ישראל, כגון מגורים בישראל או בעלות על נכסים / עסקים במדינה.
 4. חייבים שמיצו את האפשרויות האחרות להסדרת חובותיהם, כגון הסדרי חוב או איחוד תיקים בהוצאה לפועל או מחיקת חובות ללא פשיטת רגל, ואלו לא הניבו פתרון מספק.
 5. אנשים שמוכנים לעבור תהליך משפטי מורכב תוך שקיפות מלאה וחשיפת מצבם הכלכלי, במטרה לקבל הזדמנות לפתוח דף חדש ולבנות עתיד כלכלי יציב יותר.

עם זאת, חשוב מאוד להדגיש כי ההחלטה להתחיל בהליך חדלות פירעון צריכה להתקבל רק לאחר התייעצות מעמיקה עם עורך דין חדלות פירעון מנוסה, שיוכל לבחון את הנסיבות הספציפיות של כל מקרה ולהמליץ על הדרך המתאימה ביותר לפעול.

זה אומר שאם אתם תוהים האם מומלץ לכם להתחיל בהליך פשיטת רגל, הפעולה הראשונה שעליכם לבצע בטרם נקיטת צעדים בכיוון זה, היא לתאם פגישת התייעצות ראשונית עם עורך דין פשיטת רגל, אשר יוכל להעריך האם מסלול חדלות פירעון הוא המתאים ביותר לנסיבות הספציפיות שלכם.

לתיאום פגישה, צרו קשר ונשמח לעזור.

מהם היתרונות של פשיטת רגל עבור בעל החובות?

הליך פשיטת רגל אשר פועל כיום במתכונת של חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי החדש, מציע מספר יתרונות משמעותיים עבור החייב:

 • הקפאת הליכי גבייה – עם פתיחת ההליך, נעצרים באופן מיידי כל הליכי הגבייה נגד החייב, כגון עיקולים, תביעות והליכי הוצאה לפועל. הדבר מאפשר לחייב לנשום לרווחה ולהתמקד בהסדרת חובותיו.
 • מתן הגנה משפטית – החייב זוכה להגנה משפטית מפני נושיו, מה שמונע מהם לנקוט צעדים נגדו באופן עצמאי, ללא אישור בית המשפט.
 • מחיקת חובות – בסיום ההליך, במידה והחייב עמד בכל תנאיו, ניתן לחייב הפטר מיתרת החובות הבלתי משולמת, מה שמאפשר לחייב התחלה חדשה ונקייה.
 • תשלום החוב בהתאם ליכולת – תוכנית הפירעון נקבעת בהליכי פשיטת רגל החדשים בהתאם ליכולת הכלכלית של החייב, ולא בהתאם לדרישות הנושים. כך החייב משלם את חובותיו בקצב ובסכום שמתאימים למצבו.
 • הימנעות מפגיעה בנכסים מסוימים – נכסים בסיסיים של החייב, כגון דירת מגורים או כלי רכב ההכרחי לפרנסתו, מוגנים לרוב בהליך חדלות פירעון ולא ניתנים לעיקול או מכירה לטובת הנושים.
 • סיוע וליווי מקצועי – במהלך ההליך החייב מקבל ייעוץ וסיוע שוטפים מגורמים מקצועיים, כגון הנאמן המצוות אליו ועורך הדין, על מנת לסייע לו לצלוח את התהליך ולשקם את מצבו הכלכלי בהצלחה.

על השינוי בחוק והיתרונות של חדלות פירעון

חוק חדלות פירעון, אשר מחליף את הדין הקודם בנושא פשיטות רגל, נועד להשיג ארבע מטרות עיקריות:

 1. החוק שואף לפשט את ההליכים הבירוקרטיים הכרוכים בתהליך פשיטת רגל, אשר נודעו בעבר כמורכבים ומסורבלים.
 2. החוק מבקש לסייע בשיקומו הכלכלי של החייב, מתוך הבנה כי החזרתו למעגל התעסוקה היא הדרך האפקטיבית ביותר להבטיח את פירעון חובותיו לאורך זמן ולמנוע הישנות המצב בעתיד.
 3. החוק מגן על זכויות הנושים ומבטיח כי יקבלו בחזרה את הכספים המגיעים להם בפרק זמן ובהיקף סביר מבעבר, דבר שיעודד מלווים פוטנציאליים להמשיך ולהעניק אשראי בעתיד.
 4. החוק מגביר את הוודאות בהליך על ידי קביעת מסלולים ברורים ומוגדרים, כדוגמת האפשרות לקבלת "צו שיקום כלכלי" תוך פרק זמן של כשנה ברוב המקרים. 
עורך דין פשיטת רגל יוסף אוזנה ייעוץ מקצועי

מהם החסרונות של פשיטת רגל עבור בעל החובות?

למרות היתרונות הברורים של הליך חדלות פירעון עבור החייב, חשוב להכיר גם את החסרונות והמגבלות הכרוכים בתהליך:

1. פגיעה במוניטין ובדירוג האשראי

פשיטת רגל הינה הליך פומבי הנרשם במרשמים רשמיים, מה שעלול לפגוע בשמו הטוב של החייב ובדירוג האשראי שלו לשנים ארוכות קדימה.

2. הגבלות על חופש הפעולה הכלכלי, העסקי והאישי

במהלך ההליך, החייב נתון לפיקוח של בית המשפט והנאמן, ועליו לקבל את אישורם לפעולות כלכליות משמעותיות. בנוסף, חלות על החייב הגבלות שונות כמו הגבלת השימוש בצ'קים ובאשראי, הגבלה על הנפקת, החזקת וחידוש דרכון, צו איסור יציאה מהארץ, הגבלת מעורבות בהקמת ותפעול תאגידים ועוד.

3. עלויות כספיות

על אף שמדובר בהליך שנועד לסייע לחייב, ישנן עלויות הכרוכות בתהליך, כגון שכר טרחת עורכי דין, אגרות בית משפט ושכר הנאמן, אשר עשויות להכביד על החייב.

4. חשיפה של המצב הכלכלי

במסגרת ההליך, החייב נדרש לחשוף את מלוא המידע אודות מצבו הכלכלי, נכסיו וחובותיו בפני הרשויות והנושים, מה שעלול להיות תהליך לא נעים עבור רבים.

5. תקופת ההליך

למרות שחוק חדלות פירעון נועד לקצר את משך ההליך, עדיין מדובר בתהליך שעשוי להימשך מספר שנים עד להשלמתו, במהלכן החייב נתון למגבלות ולפיקוח של הגורמים המעורבים.

בקצרה, אם אתם תוהים מדוע אנשים רבים מתלבטים האם הליך חדלות פירעון (לשעבר פשיטת רגל) הוא הפתרון האופטימלי עבורם, הסיבה נעוצה בכך שמדובר בתהליך מורכב למדי, אשר עשוי להימשך כארבע שנים. במהלך התקופה הזו, החייב נדרש לערוך ויתורים משמעותיים ולעמוד בתוכנית השיקום הכלכלי שנקבעה לו על ידי בית המשפט. כמו כן, יוטלו עליו מגבלות כלכליות, עסקיות ואישיות, שונות, שיצרו מאוד את צעדיו.

כמו כן, קיימים מסלולים אלטרנטיביים, כגון איחוד תיקים, הסדר חובות, ועוד, אשר עשויים להיות מתאימים יותר במקרים מסוימים, שכן הם כרוכים במגבלות ובדרישות מקלות יותר מבחינת החייב.

לכן, על כל חייב לשקול בכובד ראש את ההשלכות של פתיחה בהליך פשיטת רגל, ולבחור בו רק לאחר מיצוי החלופות האחרות וקבלת ייעוץ משפטי מקצועי.

תהליך פשיטת רגל מא' עד ת'

הליך פשיטת רגל (חדלות פירעון) מורכב ממספר שלבים מרכזיים:

ראשית, החייבים, הנושים או היועץ המשפטי לממשלה, מגישים בקשה לקבלת צו פתיחת הליכי חדלות פירעון. הצו מוגש לממונה על הליכי חדלות פירעון או ללשכת ההוצאה לפועל, בהתאם לגובה החובות. בשלב זה, חיוני להיוועץ בעו"ד חובות, מכיוון שיש לפרט במדויק את המצב הכלכלי של החייב ולהציג מסמכים התומכים בכך. 

ההחלטה האם להורות על פתיחת ההליך, ניתנת בתוך כ- 30 יום.

בהמשך לכך, מתחילה תקופת ביניים בת כ-9 או 11 חודשים (בהתאם לגובה החובות), במהלכה הנאמן שמונה לליווי החייב בהליכים, בוחן את מצבו הכלכלי ומגיש לבית המשפט דו"ח ממצאי בדיקה. במקביל, נפתחת קופת נשייה לטובת החזרי החובות, והנושים מגישים את תביעות החוב שלהם לנאמן.

בשלב השלישי, הנאמן מגיש דו"ח מפורט לבית המשפט, הכולל את נסיבות החייב, נכסים שניתן לממש לצורך פירעון חובות, חוות דעת לגבי תום ליבו של החייב ותביעות החוב של הנושים. על סמך דו"ח זה, בית המשפט מחליט אם לאשר את תכנית התשלומים הקבועה שהנאמן מציע עבור החייב.

בשלב הרביעי, בית המשפט מוציא צו שיקום כלכלי, לרוב למשך שלוש שנים, ובו החייב מחויב לעמוד בתנאים שנקבעו ולשלם את חובותיו לפי תכנית התשלומים, תוך פיקוח הדוק של הנאמן.

לבסוף, בתום התקופה, בית המשפט בודק את עמידת החייב בתנאים ובמידה וזו הייתה משביעת רצון, הוא מעניק לו צו הפטר מיתרת החובות.

סיבות נפוצות לפתיחה בהליך פשיטת רגל (חדלות פירעון)

קיימות אינספור סיבות שגורמות לאנשים להגיע למצב של פשיטת רגל, הנה כמה מהנפוצות ביותר:

 • משבר בריאותי בלתי צפוי
 • קשיים כלכליים בעסק
 • פיטורין מהעבודה וקושי במציאת עבודה חדשה לאורך זמן
 • אירוע לא מתוכנן הדורש השקעה כספית ניכרת ועלול להוביל לקריסה פיננסית.
 • ועוד. 

מי זכאי לפשיטת רגל? או שזה בגלל חדלות פירעון?

כמו שאתם יכולים לתאר לעצמכם, השאלה מי זכאי לפשיטת רגל, מעסיקה חייבים רבים בישראל. אך למעשה, הליך פשיטת הרגל, המבוסס על פקודה ישנה, הוחלף בספטמבר 2019 בהליך חדש המתנהל לפי חדלות פירעון ושיקום כלכלי. הליך זה הינו אחת מהאפשרויות המשפטיות העומדות בפני אדם המעוניין למחוק את חובותיו. לכן השאלה שנכון לשאול כיום היא מי זכאי לחדלות פירעון.

לא מחליטים על פשיטת רגל בלי עורך דין שילווה אתכם בכל צעד

עכשיו אתם יודעים מי זכאי לפשיטת רגל ע"פ החוק בישראל. חשוב לציין כי מכיוון שהליך חדלות פירעון (פשיטת רגל) הוא תהליך מורכב ורגיש, עם השלכות משמעותיות וארוכות טווח על חייו הכלכליים והאישיים של החייב – מומלץ בחום שלא לקבל החלטה כה גורלית ללא ליווי צמוד של עורך דין מנוסה בתחום.

עורך דין הוצאה לפועל ידע להדריך את החייב בכל שלבי ההליך, החל מבחינת ההתאמה של פשיטת רגל למצבו הספציפי, דרך הכנת המסמכים והבקשות הנדרשים, ייצוג מול הגורמים המעורבים בהליכים כגון בית המשפט והנאמן, וכלה בסיוע בבניית תכנית השיקום הכלכלי ובפיקוח על יישומה. 

שיתוף פעולה הדוק עם עורך דין אמין ומקצועי הוא המפתח להתמודדות מוצלחת עם אתגרי התהליך ולהשגת התוצאה המיטבית עבור החייב.

ליצירת קשר עם עורך דין פשיטת רגל מומחה ובעל ניסיון רב שעזר למאות לקוחות להסדיר את החובות ולצאת לחיים חדשים – חייגו כעת אל משרד עו"ד YLaw.

Picture of עו״ד יוסף אוזנה
עו״ד יוסף אוזנה

משרדנו מתמחה בתחום ההוצאה לפועל, חדלות פירעון, פשיטת רגל ועוד. למשרד סניפים בירושלים ובבית שמש.

אז מה היה לנו עד עכשיו?

השאירו פרטים עכשיו ונדאג לחזור אליכם בהקדם האפשרי ליעוץ ראשוני
עו״ד יוסף אוזנה
לקבלת ייעוץ משפטי
השאירו פרטים עכשיו!
שתפו בקליק
עוד באותו נושא
מה אסור לעקל בהוצאה לפועל?

במסגרת הליכי הוצאה לפועל, מתבצעים הליכים שונים כסנקציות על חייב, ביניהם הליכי עיקול. ניתן לעקל רכוש או משכורת של אדם במידה והוא חייב כספים –

קרא עוד »
מי זכאי לפשיטת רגל?

על פי חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, אדם הנחשב זכאי להליך חדלות פירעון (פשיטת רגל בשמה החדש) הוא מי שמקיים זיקה מוכחת למדינת ישראל, כגון

קרא עוד »
עו״ד יוסף אוזנה
לוגו עורך דין יוסף אוזנה

מתמודדים עם חובות של 40,000 ש"ח ומעלה?

עזרתי כבר למאות לקוחות שהסתבכו עם חובות.
מזמין גם אתכם לפתוח דף חדש.