לייעוץ ללא התחייבות

077-231-3281

משרדנו מתמחה בהסדר חובות מעל 40,000 ש"ח. נשמח לעמוד לשירותכם במקרים של חובות בסכום זה ומעלה

איזה חובות קשה (או אפילו בלתי אפשרי) למחוק?

איזה חובות קשה למחוק

המושג "מחיקת חובות" הוא אחד הפתרונות הנפוצים שחייבים בוחרים בו, אך האם זהו פתרון מוחלט? והאם כל החובות ניתנים למחיקה? 

במאמר זה נבחן את החובות השונים שאינם ניתנים למחיקה, או שהמחיקה שלהם היא תהליך מורכב ומסובך. נבין את ההבדל בין מחיקת חוב לבין הפסקת הוצאה לפועל, ונצלול לעומק הבעיה כדי להבין את המשמעות האמיתית של חוב שאינו ניתן למחיקה.

חוב מזונות

ברוב המקרים – בלתי אפשרי למחוק חוב מזונות. ניתן יהיה לתבוע חוב זה גם בתום ההליכים, בין היתר, ע"י פתיחת בתהליך גבייה נגד החייב בהוצל"פ. עם זאת, קיימות נסיבות מיוחדות שבהן עשוי להיות הפטר גם מתשלום של חוב מזונות מהעבר, במסגרת הליכי חדלות פירעון. 

חוב הנוצר בעקבות הימורים

התמכרות להימורים יכולה להוביל להתפרעות כלכלית ואף לביצוע פעילויות פליליות בתחום ההימורים. החייבים המתמכרים להימורים מגלים שהם מסתבכים בחובות גבוהים, לעיתים בשוק האפור, והחיים הכלכליים שלהם מתמוטטים. התמכרות זו כוללת הימורים חוקיים כמו לוטו, טוטו וחיש גד, אך גם הימורים בלתי חוקיים כמו משחקי קלפים (פוקר, וכד').

הסיבות לקושי במחיקת חובות אלו: 

על פי חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, חייב אשר מעוניין לקבל הפטר מחובות העבר, נדרש להתנהל בתום לב בשלב יצירת החובות ובכל שלב של ההליך. חוסר תום לב בשלב יצירת החובות יכול להתפרש כחובות שנוצרו מהימורים. במקרים אלה, ישנה חשיבות עצומה לרמת הניסיון והמומחיות של הצוות המשפטי של החייב, משום שבית המשפט יכול להפעיל שיקול דעת נרחב בפרשנות החוק הקיים ובמקרים רבים, לא לאפשר מחיקת חוב הימורים.

חוב שנוצר בעקבות סחר בסמים

כשאדם פרטי נכנס לחובות, יתכן שלא יהיו לו מספיק נכסים לכסות את התחייבויותיו הכספיות. המצב הזה עשוי להשאיר את החייב והנושים במצב בו אין להם יכולת לקדם את האינטרסים שלהם בצורה אופטימלית. אחת הסיבות לחובות כאלה היא ההתמכרות והסחר בסמים. סחר בסמים יכול להוביל להוצאות גבוהות ולהכנסות לא יציבות, שבסופו של דבר יכולות להוביל לחובות כבדים. 

בדיוק כמו חובות שנוצרו בעקבות הימורים, חובות הקשורים בסחר בסמים, לרוב יהיו בלתי אפשריים למחיקה.

מחיקת חובות – התהליך

הבנה של התהליך של מחיקת חובות:

מחיקת חובות היא הליך שבו חייב אשר מתקשה לעמוד בהתחייבויות הפיננסיות שלו יכול להשתחרר מחלק מהחובות שצבר. הליך זה מתבצע במסגרת הליכי חדלות פרעון ושיקום כלכלי, הנמשך כ-4 שנים וכולל שלושה שלבים מרכזיים: 

  1. שלב פתיחת ההליך, 
  2. שלב "תקופת הביניים" 
  3. שלב השיקום הכלכלי. 

במסגרת ההליך, המדינה מנחה ומלווה את החייב בתהליך לפרעון חלק מסוים מהחובות שצבר, והחלק הנותר ניתן למחיקה כעבור כארבע שנים, בכפוף לעמידה בתנאים מסוימים.

ההבדל בין מחיקת חוב להפסקת הוצאה לפועל:

ההבדל העיקרי הוא שבמחיקת חוב, החוב מתבטל לחלוטין לאחר תהליך מסוים, בעוד שבהפסקת הוצאה לפועל, ההוצאה לפועל מפסיקה את הליך הגביית החוב אך החוב עצמו לא מתבטל.

הליך מחיקת החובות מתאים במיוחד לחייבים שאינם מצליחים לעמוד בפרעון חובותיהם או שהליכי הגבייה או ההליכים המשפטיים שנפתחו נגדם מקשים עליהם לעשות זאת. החוק החדש מאפשר לחייבים לעבור תהליך של שיקום כלכלי, שאם הם משתפים פעולה עם התנאים וההגבלות המוגדרים במסגרתו, בסופו ניתן להם הזכות למחוק חלק משמעותי מחובותיהם.

המדינה באה לקראת החייב

המדינה מבינה את הקשיים הכלכליים שבהם נתקעים רבים מהאזרחים, ולכן היא מציעה מגוון כלים ואמצעים לסיוע לחייבים. הסיוע הכלכלי כולל תוכניות שיקום כלכלי, הפסקות הוצאה לפועל ואף מחיקת חובות במסגרות מסוימות. מעבר לכך, המדינה מציעה סיוע משפטי לאלה שאינם יכולים להרשות לעצמם ייצוג משפטי, דרך המשרד לשירותי המשפט.

אמצעים וכלים שהמדינה מציעה לעזרה בהחזרת החוב

המדינה מציעה מגוון תוכניות להחזרת החוב, כולל הסדרות תשלום, תוכניות פרעון חוב והפסקות הוצאה לפועל. בנוסף, ישנם מגוון אמצעים כמו ייעוץ כלכלי ומשפטי, שמטרתם להכווין את החייב לדרך הנכונה להחזרת החוב.

לסיכום

חשוב להבין כי לא כל החובות ניתנים למחיקה, הבנה זו חיונית לכל אחד שמעוניין לשמור על יציבותו הכלכלית. כאשר אנו מדברים על חובות שאינם ניתנים למחיקה, חשוב להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום, להבין את ההיקף והמשמעות של החוב ולפעול באחריות ובזהירות.

אם אתה מתמודד עם חובות כבדים ואתה מחפש ייעוץ מקצועי, אל תהסס לפנות אלינו. במשרדנו תוכל למצוא את התשובות והפתרונות המתאימים למצבך הכלכלי. צור קשר ונשמח לתת לך ייעוץ משפטי דיסקרטי.

עו״ד יוסף אוזנה
עו״ד יוסף אוזנה

משרדנו מתמחה בתחום ההוצאה לפועל, חדלות פירעון, פשיטת רגל ועוד. למשרד סניפים בירושלים ובבית שמש.

אז מה היה לנו עד עכשיו?

השאירו פרטים עכשיו ונדאג לחזור אליכם בהקדם האפשרי ליעוץ ראשוני
עו״ד יוסף אוזנה
לקבלת ייעוץ משפטי
השאירו פרטים עכשיו!
שתפו בקליק
עוד באותו נושא
עו״ד יוסף אוזנה

מתמודדים עם חובות של 40,000 ש"ח ומעלה?

עזרתי כבר למאות לקוחות שהסתבכו עם חובות.
מזמין גם אתכם לפתוח דף חדש.

חייגו עכשיו לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות
077-231-3281