לייעוץ ללא התחייבות

077-231-3281

משרדנו מתמחה בהסדר חובות מעל 40,000 ש"ח. נשמח לעמוד לשירותכם במקרים של חובות בסכום זה ומעלה

מחיקת חובות ללא פשיטת רגל

נקלעתם לחובות שאתם מתקשים לצאת מהם בכוחות עצמכם, אך הפנייה להליך פשיטת רגל מרתיעה אתכם? חשוב שתדעו כי ישנה אלטרנטיבה שעשויה בהחלט להיות רלוונטית עבורכם, הידועה כמחיקת חובות ללא פשיטת רגל. מדובר על פתרון שמאפשר קבלת הפטר מחלק משמעותי מהחובות באמצעות הגעה להסדר חוב מול הנושים המאושר בבית משפט. על אפשרות זו נדון בהרחבה במסגרת המאמר הבא.

כל מה שרציתם לדעת על מחיקת חובות ללא פשיטת רגל וחששתם לשאול

הרגע הזה שבו אתם מבינים ששקעתם בחובות

התרחיש שבו אדם נקלע לחובות, אינו פשוט עבור אף אחד. מעבר למשבר הכלכלי שאליו סיטואציה זו מובילה, מטבע הדברים – חובות מצטברים, גורמים לחייב ולבני משפחתו להימצא במצב של חרדה תמידית ומתמשכת. מסיבות אלו, מציאת פתרון להתמודדות עם החובות ההולכים ותופחים, היא מחויבת המציאות. זוהי הדרך היחידה שבה אדם שחייב כספים לזולתו, יכול לשקם את עצמו מבחינה פיננסית ולהשיב את השליטה על חייו לידיו. 

חישוב זכאות עבור הסדר חובות

עו״ד הסדר חובות יוסף אוזנה
אתם עם חובות? עיקולים? הגבלות?
לפניכם טופס לבדיקת הרלוונטיות וההתאמה לכניסה להליך הפטר מחובות.
מלאו את הפרטים הבאים על מנת שנוכל להתאים עבורך את הקיצבה המדוייקת ביותר

אבל למה לפנות דווקא למחיקת חובות ללא פשיטת רגל?

כאשר חייב נכנס להליכי פשיטת רגל, או בשמם הנוכחי – הליכי חדלות פירעון, מוטלות עליו הגבלות שונות וביניהן צו לעיכוב יציאה מהארץ, הגבלת חשבון העו"ש ועוד. מפאת הגבלות אלו, הפתיחה בהליכי פשיטת רגל או חדלות פירעון, היא לא תמיד הפתרון הטוב והמומלץ ביותר להתמודדות עם חובות. 

התשובה: מחיקת חובות ללא הליך פשיטת רגל

למרבה המזל, פתיחה בהליכי פשיטת רגל אינה הפתרון היחיד שמאפשר התמודדות עם חובות כיום. ישנה גם האפשרות החלופית המוצעת במסגרת פקודת פשיטת הרגל המאפשרת לחייבים לקבל הפטר מיתרת חובותיהם עד לשיעור של 70 אחוזים מכלל החובות שנצברו לחובתם. זאת מבלי לעבור דרך הליך פשיטת הרגל או חדלות הפירעון המלא. 

כיצד מחיקת חובות ללא פשיטת רגל מתבצעת?

לצורך קבלת הפטר חובות באפיק זה, החייב יידרש להגיש לבית המשפט בקשה למחיקת חובותיו הכוללת הצעה מסודרת להסדר חובות מול נושיו. את ההצעה הזו יצטרך בית המשפט לאשר ולאחר מכן, לקבל את הסכמתם של הנושים למימושה. 

מה חשוב לדעת לפני שניגשים להליך מחיקת חובות?

לפני שפונים לבית המשפט בבקשה למחיקת חובות, חשוב לדעת שהחל משנת 2019 החליף את פקודת פשיטת הרגל חוק חדש שנקרא "חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי". בחוק זה מנויות הוראות מעט שונות מבעבר לגבי אופן הטיפול בנושא ההגעה להסדר החוב מול הנושים, שהוא הבסיס לקבלת ההפטר המיוחל (בין אם במסגרת הליך חדלות הפירעון ובין אם מחוץ לו). לכן יש לפנות לעורך דין חדלות פירעון ולקבל ליווי מסודר בתהליך, כך שיעמוד בהוראות החוק העדכניות.

עורך דין מחיקת חובות

יתרונות נוספים בהגשת בקשה להפטר חובות שלא במסגרת הליכי פשיטת רגל 

מלבד היתרון הגלום בהימנעות מההגבלות שהן מנת חלקו של חייב המצוי בהליכי פשיטת רגל (או חדלות פירעון), ישנם גם יתרונות אחרים הנובעים מהגשת בקשה למחיקת חובות ללא פשיטת רגל. 

ראשית, ככל שהסדר החוב מושג מול בעלי החוב במועד מוקדם יותר, כך נחסכות ריביות גבוהות שמשיאות את שיעור החוב לאורך זמן. 

בנוסף לכך, ככל שמחיקת החובות מתבצעת במועד מוקדם יותר, כך לחייב ניתנת האפשרות לפתוח דף חדש בחייו הכלכליים, המקצועיים והאישיים בהקדם. זאת ועוד – כאשר הדבר קורה שלא במסגרת הפנייה להליכי פשיטת רגל או חדלות פירעון, נחסכת מהחייב גם פגיעה לא מבוטלת בשמו הטוב. בקצרה, הסדר חובות מחוץ להליכי פשיטת רגל, הוא פתרון קצר מועד, יעיל ונוח יותר לכל המעורבים, במרבית המקרים.

מהם התנאים למחיקת חובות ללא פשיטת רגל?

ההגעה להסדר מחיקת חובות ללא פשיטת רגל, מחייבת עמידה ב- 2 התנאים להלן: 

  1. קיומו של חוב שאינו נמוך מסכום של 34,964 ש"ח – מדובר בסכום שמתעדכן על בסיס תקופתי.
  1. על החייב לצרף לבקשה למחיקת חובותיו הצעה להסדר חוב מול נושיו – במסגרת הצעה זו על החייב להציע מתווה מפורט שיאפשר לו לפרוע את חובותיו לנושיו בשיעור של 30 אחוזים מכלל חובותיו לפחות. בהקשר זה כדאי לדעת שגם במידה והסכום הנחוץ לפירעון חלק זה בחוב אינו מצוי בידי החייב במועד בו הבקשה מוגשת, הוא עדיין רשאי להגישה בתנאי שיוכל להציג לבית המשפט תימוכין לכך שיוכל לגייס את הסכום המיועד לתשלום לנושים במסגרת ההסדר במהלך ההליך. 

לאחר שהבקשה תוגש בידי החייב, בית המשפט יבדוק את הסדר החובות שהציע. במידה והסדר זה יאושר על ידי בית המשפט, הוא יועבר לאישור הנושים. התנאי הבא לקבלת הפטור מיתרת החוב של החייב, הוא שתתקבל הסכמתם של נושים שמחזיקים ב- 75 אחוזים מסכום החוב הכולל של החייב, לכל הפחות.

הגשת הבקשה למחיקת חובות – צעד אחר צעד

על פי החוק בישראל – אדם ששיעור חובותיו הכולל עולה על 34,963 ש"ח – רשאי להגיש לבית המשפט בקשה מנומקת שבמסגרתה יידרש להציג הוכחות לאי יכולתו לפרוע את חובותיו במלואם. בהגשת הבקשה לבית המשפט על המבקש לספק כאמור גם מתווה לכיסוי של שלושים אחוזים מסך חובותיו כחלופה להליכי פשיטת רגל.

לאחר הגשת המכתב לבית המשפט, הבקשה להליך מחיקת החובות מחוץ להליכי פשיטת רגל תיבחן בידי כונס הנכסים הרשמי ואת הסדר החובות שהחייב הציע – ייבחן בית המשפט ויחליט אם לאשר או לדחות אותו. 

לרוב כונס הנכסים הרשמי ובית המשפט,יימנעו מהתערבות בהסדר הנושים למעט במקרים בהם עולה חשד לכך שחובותיו של החייב נוצרו על רקע מעשי מרמה – או בנסיבות אחרות המעידות על העדר תום לב. 

הצעד הבא מצד בית המשפט יהיה מינוי של נאמן שילווה את ההליך, יבדוק את תביעות החוב שהנושים יגישו ויכריע בהן. 

לאחר מכן, תקבע אסיפת נושים שבמסגרתה, הנושים יתבקשו להחליט אם ברצונם להיעתר להסדר החוב שהחייב הציע או לדחותו. 

היה והנושים יסכימו להסדר החובות המוצע, החייב יחל לשלם את חובותיו לנושים על פי המתווה שהציע. לבסוף, עם תום תקופת התשלומים להם החייב התחייב בהסדר הנושים, יינתן לו הפטר מיתרת חובותיו.

כמה זמן הליך מחיקת חובות אורך?

מחיקת חובות ללא פשיטת רגל היא תהליך שמשכו תלוי בהסדר החוב שנקע מול הנושים. ישנם מקרים שבהם פירעון החוב על פי ההסדר מתבצע בתוך ימים ספורים או כמה שבועות. אף שהליך פשיטת הרגל במתכונתו הנוכחית אורך סביב 9 חודשים, במקרים לא מעטים ניתן בליווי משפטי מתאים לסיימו גם בשלב מוקדם יותר. כל מקרה נבחן כמובן לגופו, בהתאם לנסיבות הפרטניות ומורכבותו של התיק.

על חשיבות הפנייה לעורך דין פשיטת רגל מנוסה לטובת מחיקת חובות

מחיקת חובות שלא במסגרת הליכי פשיטת רגל, היא הליך שעלול להתארך ולהסתבך שלא לצורך – גם כאשר עסקינן בחובות יחסית נמוכים. הסיבה לכך בין היתר, היא שקיימות הוראות ספציפיות מאוד בחוק לעניין זה, שכל חריגה מהן עשויה להוביל לתוצאות בלתי רצויות. לכן ישנה חשיבות רבה לפנייה לעו"ד פשיטת רגל עתיר ניסיון, הבקיא בהליכי קבלת הפטר חובות ללא פשיטת רגל. 

זוהי הדרך הטובה והבטוחה ביותר לשפר את סיכוייכם לצאת מהמצב אליו נקלעתם במינימום נזקים ובהקדם.

זקוקים לייעוץ משפטי אישי בנושא של מחיקת חובות ללא פשיטת רגל? משרד עו"ד YLaw שמח לעמוד לרשותכם גם בהקשר זה. לתיאום שיחת ייעוץ ראשונית ללא התחייבות, מלאו בטופס הבא את פרטיכם!

חישוב זכאות עבור הסדר חובות

עו״ד הסדר חובות יוסף אוזנה
אתם עם חובות? עיקולים? הגבלות?
לפניכם טופס לבדיקת הרלוונטיות וההתאמה לכניסה להליך הפטר מחובות.
מלאו את הפרטים הבאים על מנת שנוכל להתאים עבורך את הקיצבה המדוייקת ביותר
Picture of עו״ד יוסף אוזנה

עו״ד יוסף אוזנה

משרדנו מתמחה בתחום ההוצאה לפועל, חדלות פירעון, פשיטת רגל ועוד. למשרד סניפים בירושלים ובבית שמש.

עו״ד יוסף אוזנה
לקבלת ייעוץ משפטי
השאירו פרטים עכשיו!
שתפו בקליק

באותו נושא:

חישוב זכאות עבור הסדר חובות

עו״ד הסדר חובות יוסף אוזנה
אתם עם חובות? עיקולים? הגבלות?
לפניכם כלי ממוחשב לבדיקת הרלוונטיות וההתאמה לכניסה להליך הפטר מחובות.
ענו על השאלות ותקבלו תשובה מותאמת אליכם.
מלאו את הפרטים הבאים על מנת שנוכל להתאים עבורך את המסלולים הרלוונטים למחיקת חובות בזמן ובדרך הקצרה ביותר
עו״ד יוסף אוזנה
לוגו עורך דין יוסף אוזנה

מתמודדים עם חובות של 40,000 ש"ח ומעלה?

עזרתי כבר למאות לקוחות שהסתבכו עם חובות.
מזמין גם אתכם לפתוח דף חדש.

חייגו עכשיו לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות
077-231-3281