לייעוץ ללא התחייבות

077-231-3281

משרדנו מתמחה בהסדר חובות מעל 40,000 ש"ח. נשמח לעמוד לשירותכם במקרים של חובות בסכום זה ומעלה

נושה מובטח בהליכי חדלות פירעון – לא מה שחשבתם

נושה מובטח בהליכי חדלות פירעון

הליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי יכולים להיות תקופה מאתגרת עבור חייבים ונושים כאחד. אך מי שנמצא במצב יציב יחסית הם הנושים המובטחים, שיש להם ביטחונות על נכסים להבטחת החוב,
או כך נדמה לפחות… 

במאמר זה נבחן לעומק את מעמדו של נושה מובטח בהליכי חדלות פירעון, נסביר מהו מעמדו ביחס ליתר הנושים, מהן זכויותיו, ונראה האם הוא אכן מוגן יותר מפני אובדן כספים, משאר נושיו של החייב שנקלע לפשיטת רגל. 

מה זה נושה מובטח?

נושים מובטחים הם אלו שנקטו באמצעים מראש על מנת להבטיח שכספם יוחזר להם, באמצעות שעבוד נכס כלשהו שבבעלות החייב. לדוגמה, במקרה של משכנתא, הדירה שהלווה רוכש משועבדת לבנק. כך שאם הלווה ייקלע למצב של פשיטת רגל, לבנק תהיה עדיפות להיפרע על חוב המשכנתא מתוך דירתו הממושכנת של הלווה, לפני שאר הנושים שאינם מובטחים.

מה זה חוב מובטח?

חוב מובטח הוא חוב קודם של חייב שפירעונו הובטח באמצעות שעבוד של אחד מנכסי החייב, בין אם שעבוד קבוע ובין אם שעבוד צף, עד לגובה החוב שניתן לפרוע מתוך מימוש אותו הנכס המשועבד. הגדרה זו מופיעה בסעיף 4 לחוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי.

מי יכול לקבל מעמד של נושה מובטח?

יכולים לקבל מעמד של נושה מובטח, נושים אשר קיבלו מראש בטחונות (שעבודים) על מנת להבטיח שיקבלו בחזרה את הכספים שהלוו.

כלומר, נושים מובטחים נמצאים בעדיפות הראשונה בתור לקבלת כספים במקרה של חדלות פרעון של הלווה, הודות לביטחונות שקיבלו מראש.

איך בפועל נושה מובטח יכול לממש את זכויותיו?

באופן כללי, על מנת לממש את הבטוחה שיש בידי נושה מובטח, עומדות בפניו ארבע אפשרויות פעולה:

  1. להסתמך על הבטוחה בלבד ולא להשתתף כלל בהליך חדלות הפירעון.
  2. לממש את הבטוחה ולתבוע בנפרד באמצעות תביעת חוב את ההפרש שבין הסכום שקיבל בפועל מהבטוחה לבין מלוא החוב.
  3. לשום את שווי הבטוחה, ולאחר ניכוי השומה לתבוע בתביעת חוב את ההפרש.
  4. לוותר על הבטוחה ולתבוע את כל החוב במלואו באמצעות הגשת תביעת חוב נושה מובטח.

בפועל, כדי שנושה מובטח יוכל לממש את זכויותיו בנכס המשועבד, עליו להודיע לנאמן המלווה את תיק חדלות הפירעון של החייב, על כוונתו לממש את הנכס המשועבד, וזאת לאחר שהגיש תביעת חוב לפני הגשת הודעה זו או מסר את ההודעה יחד עם הגשת תביעת החוב שלו. כך נקבע בסעיף 247 א' לחוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי. 

עורך דין חדלות פירעון

מהן הזכויות של נושה מובטח לעומת נושים אחרים?

לנושה מובטח יש שני יתרונות עיקריים בהליכי חדלות פירעון לעומת נושים רגילים:

האם משכון משועבד מעניק לבעל המשכון מעמד של נושה מובטח?

למרות שבדרך כלל משכון משועבד מקנה לבעל המשכון מעמד של נושה מובטח, בהליכי הבראה ושיקום של חברות, לא תמיד כך הדבר.

על מנת שלא לסכל את הצלחת הליכי השיקום של התאגיד, לעיתים מגבילים את יכולת המימוש של הנושה המובטח כדי לאפשר גם לנושים הלא מובטחים לקבל חלק מהכספים.

למשל, במקרה של הקפאת הליכים, החוק מאפשר לכפות על נושה מובטח שלא לממש את הבטוחה שלו, ובתמורה החוב שלו יזכה ל"הגנה הולמת" במסגרת ההליך הקיבוצי.

בנוסף, במקרים בהם לאחר פתיחת הליכי חדלות הפירעון הוחלט על המשך הפעלת העסק של החייב לשם שיקומו, חלות מגבלות על יכולת מימוש הנכס המשועבד מצד הנושה המובטח.

מגבלות אלו באות כדי לאפשר את המשך הפעלת העסק של החייב ושיקומו הכלכלי, מבלי שהנושים המובטחים ימירו נכסים החיוניים להמשך פעילותו.

דוגמה למקרה בו הנושה יכול לקבל מעמד של נושה מובטח

ברוב המקרים, נושה מובטח יהיה גוף פיננסי כגון בנק, המסוגל להשיג מעמד מועדף על ידי רישום שעבוד על נכסי החייב. הבנקים נחשבים לקבוצת נושים מתוחכמת יותר, מאחר שיש להם את היכולת והידע לתמחר סיכונים בצורה טובה יותר בהשוואה לרוב הנושים האחרים.

בקצרה, לבנקים יש יתרון בכך שהם יכולים לדרוש ולקבל מעמד של נושה מובטח על ידי שעבוד נכסים, דבר שרוב הנושים האחרים אינם מסוגלים לעשות באותה מידה.

מעמדו של נושה מובטח באסיפת הנושים

אסיפת נושים היא התכנסות של נושי החייב בהליך חדלות פירעון, על מנת לדון בדרכי מימוש החובות או להעלות הצעות להסדר נושים. בתי המשפט, הממונה על הליכי חדלות פירעון והנאמן המלווה את ההליך, לוקחים בחשבון ככל הניתן את עמדת הנושים בקבלת החלטות.

בדרך כלל הנושים המובטחים יכולים לייצג את האינטרסים שלהם ביעילות, אבל לנושים הלא מובטחים יש לעיתים בעיית ייצוג עקב פיזור וחוסר עניין כלכלי להשתתף, מתוך תחושה שהסיכוי להשבת כספי החוב שלהם הוא נמוך ממילא. לכן עמדת הנושים הלא מובטחים נקבעת באסיפה ובוועדת הנושים, ובמקרה של סתירה בין עמדות הנושים הלא מובטחים, האסיפה קובעת.

זכות ההצבעה באסיפה ניתנת לנושים לא מובטחים אשר הגישו תביעות חוב, אך גם נושים מובטחים יכולים להביע עמדה לפני קבלת ההחלטות.

לסיכום

כפי שראינו, מעמד הנושה המובטח אינו חסין לחלוטין בהליכי חדלות פירעון. 

אף שיש לנושים מובטחים יתרונות משמעותיים על פני נושים רגילים במצב כזה, נושה מובטח עדיין חשוף לסיכון של אובדן הכספים המגיעים לו מהחייב המצוי בהליכי חדלות הפירעון, בנסיבות מסוימות. 

בנוסף, גם נושים לא מובטחים – חשוב שיידעו מהו מעמדם בהליך חדלות הפירעון ביחס לנושים המובטחים ושאר סוגי הנושים של החייב, ויידעו כיצד להגן על האינטרסים שלהם ולממש את זכויותיהם בהליך, בצורה הטובה ביותר.

מסיבה זו, אם אתם נושים של חייב המצוי בהליכי חדלות פירעון, מומלץ להתייעץ בשלב מוקדם ככל האפשר עם עורך דין חובות מנוסה ומקצועי, כדי להבין לעומק את זכויותיכם והדרך למימושן. 

משרד עו"ד חדלות פירעון YLAW מציע שירותי ייעוץ וייצוג משפטיים לחייבים ונושים בהליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי, וישמח לפעול גם להגנה על הזכויות שלכם. 

צרו עמנו קשר בהקדם לייעוץ ללא התחייבות.

עורך דין חדלות פירעון יוסף אוזנה לשירותכם
Picture of עו״ד יוסף אוזנה
עו״ד יוסף אוזנה

משרדנו מתמחה בתחום ההוצאה לפועל, חדלות פירעון, פשיטת רגל ועוד. למשרד סניפים בירושלים ובבית שמש.

אז מה היה לנו עד עכשיו?

השאירו פרטים עכשיו ונדאג לחזור אליכם בהקדם האפשרי ליעוץ ראשוני
עו״ד יוסף אוזנה
לקבלת ייעוץ משפטי
השאירו פרטים עכשיו!
שתפו בקליק
עוד באותו נושא
חקירת יכולת בהוצאה לפועל

חקירת יכולת היא חקירה המבוצעת על ידי רשם ההוצאה לפועל, אשר במסגרתה רשם ההוצאה לפועל בודק את יכולתו הכלכלית של החייב ואת מצבו הכלכלי. במסגרת

קרא עוד »
מה אסור לעקל בהוצאה לפועל?

במסגרת הליכי הוצאה לפועל, מתבצעים הליכים שונים כסנקציות על חייב, ביניהם הליכי עיקול. ניתן לעקל רכוש או משכורת של אדם במידה והוא חייב כספים –

קרא עוד »
מי זכאי לפשיטת רגל?

על פי חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, אדם הנחשב זכאי להליך חדלות פירעון (פשיטת רגל בשמה החדש) הוא מי שמקיים זיקה מוכחת למדינת ישראל, כגון

קרא עוד »
עו״ד יוסף אוזנה
לוגו עורך דין יוסף אוזנה

מתמודדים עם חובות של 40,000 ש"ח ומעלה?

עזרתי כבר למאות לקוחות שהסתבכו עם חובות.
מזמין גם אתכם לפתוח דף חדש.

חייגו עכשיו לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות
077-231-3281