לייעוץ ללא התחייבות

משרדנו מתמחה בהסדר חובות מעל 40,000 ש"ח. נשמח לעמוד לשירותכם במקרים של חובות בסכום זה ומעלה

תיקון חוק צו איסור יציאה מהארץ – כל מה שחשוב לדעת!

תיקון חוק צו איסור יציאה מהארץ

צו איסור יציאה מהארץ הוא אחד הכלים שבהם נוקט בית המשפט כדי לאכוף תשלום חובות. אך האם ידעתם שלאחרונה אושר תיקון לחוק ההוצאה לפועל המגביל משמעותית את השימוש בצווי עיכוב יציאה כאלו? 

במאמר זה נסקור את כל מה שרציתם לדעת על תיקון חוק צו איסור יציאה מהארץ, שאושר לאחרונה בכנסת. נבין מהם התנאים החדשים להוצאת צווי עיכוב יציאה ובאילו מקרים הם יבוטלו. כמו כן נכיר את הרקע לתיקון החוק ונבחן האם הוא אכן מגן טוב יותר על זכויותיהם של חייבים. 

קריאת חובה לחייבים (ולא רק).

מה המשמעות של התיקון לחוק בפועל?

לאחרונה הכנסת אישרה תיקון לחוק ההוצאה לפועל, שלפיו לא ניתן יהיה להטיל עוד צו איסור יציאה מהארץ על חייבים שחובם הכולל פחות מ- 50 אלף שקלים, למעט בתיקים הנוגעים אל חוב בתשלומי מזונות. כמו כן, אם הוטל צו עיכוב יציאה מהארץ על חייב שחובו פחות מ- 40 אלף שקלים (שוב למעט בתיקי מזונות), הוא יוכל לבטל את הצו.

מה היתרונות של התיקון לחוק?

כפי שפורט בדברי ההסבר להצעת התיקון לחוק צו איסור יציאה מהארץ, ברוב מדינות העולם, ניתן לעכב יציאת אדם מהמדינה במקרים של ביצוע עבירה פלילית, קיום חובות כספיים גבוהים או אי תשלום מזונות. אולם הסדרים משפטיים המתירים עיכוב יציאת אזרחים מהמדינה בעקבות חובות נמוכים, פחות נפוצים. 

לעומת זאת אצלנו בישראל, לעיתים נגרם עוול למעוכב היציאה, במסגרת הוצאה לפועל של פסקי דין הנוגעים לחובות אזרחיים פרטיים בסכומים נמוכים. לא אחת מתברר שהחייב כבר שילם את חובו ועורכי הדין לא מיהרו לבטל את בקשת העיכוב. כאן בא לידי ביטוי היתרון המשמעותי של תיקון חוק צו איסור יציאה מהארץ, שנועד למנוע עיוות דין.

לצורך זה, מוצע בתיקון לחוק להגביל את השימוש במנגנון עיכוב היציאה מהארץ למקרים של חובות משמעותיים העומדים על 50 אלף ש"ח לפחות, וכן לחובות מזונות, גם אם הם בסכומים נמוכים יותר.

שאלות לגבי חובות מעל 40 אלף שקל

מה ניתן לעשות אם קיבלתם צו עיכוב יציאה מהארץ?

רשם ההוצאה לפועל רשאי, על דעת עצמו או לבקשת החייב, לבטל צו עיכוב יציאה מן הארץ אם מצא שיציאת החייב מהארץ היא למטרה מוצדקת. הרשם יכול להתנות ביטול זה במתן ערבות מצד החייב.

לכן אף על פי שברוב המקרים לא מאשרים לבטל צו עיכוב יציאה מהארץ שניתן בנסיבות מוצדקות, במידה וקיבלתם צו כזה על רקע חובות ואתם סבורים כי הוא איננו מוצדק או שהנסיבות מצדיקות את ביטולו – מומלץ להתייעץ עם עורך דין הוצאה לפועל. כך תוכלו לבחון את האפשרות להגשת ערעור או בקשה להסרת ההגבלה.

אם אתם מתמודדים עם חובות של למעלה מ-40 אלף ש"ח ומעוניינים בייעוץ משפטי ללא התחייבות, צרו קשר ונשמח לעזור.

סיכום

בסופו של דבר, התיקון לחוק ההוצאה לפועל שאושר בכנסת, מהווה צעד חשוב לצמצום הפגיעה שעלולה להיווצר בעקבות עיכובי יציאה מהארץ במקרים של חובות אזרחיים קטנים יחסית.
בעוד שבעבר היה ניתן לעכב יציאת אדם מישראל גם בגין חובות נמוכים, הרי שכעת הדבר יותר לא יתאפשר בגין סכומים הנמוכים מ- 50 אלף ש"ח (למעט חובות מזונות). כמו כן, נקבע מנגנון לביטול עיכוב יציאה קיים, אם חובו של החייב ירד מתחת ל- 40 אלף ש"ח. 

יש לקוות שהרפורמה תביא לאיזון ראוי יותר בין הגנה על זכויות נושים לבין הגנה על חירות התנועה של חייבים. 

אם יש לכם חוב ונתקלתם בבעיות עם עיכוב יציאה מהארץ, אתם מוזמנים להתייעץ עם צוות משרד עו"ד חובות YLaw כדי לבחון את אפשרויות הפעולה הזמינות עבורכם.

לפרטים נוספים – חייגו כעת ונתאם עבורכם שיחת ייעוץ ראשונית ללא התחייבות.

Picture of עו״ד יוסף אוזנה
עו״ד יוסף אוזנה

משרדנו מתמחה בתחום ההוצאה לפועל, חדלות פירעון, פשיטת רגל ועוד. למשרד סניפים בירושלים ובבית שמש.

אז מה היה לנו עד עכשיו?

השאירו פרטים עכשיו ונדאג לחזור אליכם בהקדם האפשרי ליעוץ ראשוני
עו״ד יוסף אוזנה
לקבלת ייעוץ משפטי
השאירו פרטים עכשיו!
שתפו בקליק
עוד באותו נושא
מה אסור לעקל בהוצאה לפועל?

במסגרת הליכי הוצאה לפועל, מתבצעים הליכים שונים כסנקציות על חייב, ביניהם הליכי עיקול. ניתן לעקל רכוש או משכורת של אדם במידה והוא חייב כספים –

קרא עוד »
מי זכאי לפשיטת רגל?

על פי חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, אדם הנחשב זכאי להליך חדלות פירעון (פשיטת רגל בשמה החדש) הוא מי שמקיים זיקה מוכחת למדינת ישראל, כגון

קרא עוד »
עו״ד יוסף אוזנה
לוגו עורך דין יוסף אוזנה

מתמודדים עם חובות של 40,000 ש"ח ומעלה?

עזרתי כבר למאות לקוחות שהסתבכו עם חובות.
מזמין גם אתכם לפתוח דף חדש.