לייעוץ ללא התחייבות

משרדנו מתמחה בהסדר חובות מעל 40,000 ש"ח. נשמח לעמוד לשירותכם במקרים של חובות בסכום זה ומעלה

הדברים שכל נושה חייב לדעת על חובות בדין קדימה בהליכי חדלות פירעון

חובות בדין קדימה - המדריך המלא לנושה

במסגרת הליכי חדלות פירעון, החוק מפריד בין סוגים שונים של נושים וקובע סדר עדיפויות לפירעון חובות החייב. חובות בדין קדימה הם חובות שזוכים לעדיפות גבוהה יותר בתור לקבלת הכספים מנכסי החייב, לאחר הנושים המובטחים אך לפני יתר סוגי הנושים האחרים. 

מאמר זה יעסוק בהרחבה בסוגי החובות השונים הנכנסים להגדרה זו.

מהן הזכויות של נושים בדין קדימה?

נושים בדין קדימה ממוקמים בסדר העדיפויות לפירעון חובות אחרי הנושים המובטחים ולפני יתר הנושים שאינם בעלי בטוחות או בדין קדימה (נושים "רגילים"). במילים אחרות, כאשר נכסי החייב מחולקים, נושים בדין קדימה יקבלו תשלום לאחר שהנושים המובטחים קיבלו את מלוא הסכום המגיע להם, אך לפני שאר הנושים שאינם מובטחים או בדין קדימה.

על מנת לקבל בחזרה את הכספים המגיעים לנושה מהחייב, הנושה זכאי לפנות לבית המשפט ולבקש פתיחת הליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי כנגד החייב.

אם כבר הוגשה בקשה לפתיחת הליכים כאלה על ידי נושה אחר או על ידי החייב עצמו, על שאר הנושים להגיש תביעת חוב לנאמן שמונה לטפל בענייני החייב, על מנת שיוכלו לקבל בחזרה את הכספים המגיעים להם.

עורך דין חובות לשירותכם

מי זכאי לקבלת מעמד של נושה בדין קדימה?

סעיף 234(א) לחוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, קובע מי הם נושים בעלי חובות בדין קדימה ומהו סדר העדיפות בפירעונם:

עובדים שמעסיקם חייב להם שכר עבודה

חוב שכר עבודה המגיע לעובדים לתקופה שלפני הגשת הבקשה לצו פתיחת הליכים, וכן חוב פיצויי פיטורים, בניכוי גמלאות מהמוסד לביטוח לאומי –  ישולמו עד לתקרות סכומים המעודכנות מדי שנה לפי שינוי השכר הממוצע, כאשר הסכומים המקוריים שנקבעו הם 25,630 ש"ח לשכר עבודה ו-39,945 ש"ח לשכר + פיצויים. מטרת ההסדר היא לשמור על העיקרון המקובל בדיני חדלות פירעון של מתן הגנה לעובדים לנוכח חולשת מעמדם מול המעסיק.

מס הכנסה והמוסד לביטוח לאומי (בהקשר לחובות ניכויי מס במקור)

חובות נוספים בדין קדימה הם הסכומים שמעסיק ניכה במקור משכר עובדיו עבור מס הכנסה וביטוח לאומי, אך טרם העביר אותם לרשויות הרלוונטיות. כלומר, החוק החדש משאיר רק את הניכויים במקור שלא הועברו הלאה, במעמד חובות עם דין קדימה ביטוח לאומי או מס הכנסה. מתוך הבנה שמדובר בסכומים שהמעסיק מחזיק בהם כנאמן עבור העובדים והמדינה. לפיכך מוצדק שאלה יקבלו עדיפות בפירעון.

נושים המחזיקים בפסק דין של קציבת מזונות

חוב נוסף בדין קדימה הוא חוב מזונות שנקבע בפסק דין, ושמועד פרעונו חל לפני מתן צו פתיחת הליכים. הצדקה למתן עדיפות לחובות אלה נעוצה באינטרס הציבורי והחברתי שבתשלום דמי המזונות שנקבעו בפסקי דין.

מע"מ

חוב נוסף שנותר בעל דין קדימה, הוא קרן חוב מע"מ לרשות המסים, שנוצרה ב-12 החודשים שלפני מתן צו פתיחת הליכים. הסיבה לכך שחוב מע"מ בעל דין קדימה, היא שבעל עסק שמחזיק בכספי מע"מ שגבה מלקוחותיו, נחשב גם הוא כמעין נאמן שמחזיק בכספים זמנית עבור רשויות המס, ולכן ראוי לתת להם עדיפות בפירעון.

רשות המסים (בהקשר לחובות מס שנפרסו לתשלומים)

חוב מס נוסף שנותר בדין קדימה הוא חוב שהיה בהסדר פריסה לפני מתן צו פתיחת הליכים. העדיפות חלה רק על קרן החוב, ומוגבלת לחובות שנוצרו במהלך 3 השנים האחרונות מתוך הסדר התשלומים, שאינן בהכרח שנים רצופות. מטרת מתן הקדימות לחובות כאלו, היא למנוע מצב שבו פגיעה בדין הקדימה של רשויות המס תביא לכך שהן ימנעו מלאפשר פריסת תשלומים לנישומים שנקלעו לקשיים כלכליים, דבר העלול לשלול מהם הזדמנות להתאוששות כלכלית.

אולי יעניין אתכם גם:

5 דרגות של נושים בדין קדימה קובעות את סדר העדיפויות בזכות להחזר החוב

בקרב סוגי הנושים בדין קדימה קיים סדר עדיפויות לפירעון. רק לאחר שייפרעו החובות לקבוצת הנושים הראשונה בדין קדימה, ניתן יהיה לפרוע את החובות לקבוצות הבאות, לפי הסדר הבא: 

1# עובדים

שכר עבודה שלא שולם לעובדים ופיצויי פיטורים בניכוי פיצויים מהמוסד לביטוח לאומי, ישולמו ראשונים. 

2# ניכויי מס במקור

כספים שנוכו משכר העובדים עבור מס הכנסה וביטוח לאומי אך לא הועברו הלאה לרשויות המס, יהיו שניים בסדר העדיפויות.

3# חוב מזונות

חוב מזונות שמועד פירעונו קדם למתן צו פתיחת הליכים, ישולם בשלב השלישי.

4# חובות מע"מ

חוב מע"מ שנוצר ב-12 החודשים האחרונים, ישולם בשלב הרביעי.

5# חובות מס, ביטוח לאומי וארנונה

חובות מס, ביטוח לאומי וארנונה שהיו בהסדר פריסה, ישולמו אחרי כל שאר סוגי החובות האחרים בדין קדימה, כאשר במקרה הזה העדיפות היא לקרן החוב בלבד מתוך 3 השנים האחרונות.

אולם חשוב לדעת שהחוק החדש מבטל את דין הקדימה שהיה ניתן בעבר תחת פקודת פשיטת רגל לדמי שכירות בגין שנה אחת, כפי שהופיע בסעיף 78(3)(ג) של הפקודה.

סיכום

חובות בדין קדימה הם קבוצת חובות של החייב שזוכים לעדיפות גבוהה יותר בפירעון במסגרת הליכי חדלות פירעון, לאחר הנושים המובטחים. כפי שראיתם במדריך זה, החוק קובע מספר סוגי חובות הנכנסים להגדרה זו, כגון חובות שכר עובדים, ניכויים במקור שלא הועברו, חובות מס מסוימים ועוד. הבנת מעמד הנושה וסדר הקדימויות הזה, חיונית הן לחייב והן לנושים בתהליך.

אם אתם מעוניינים בסיוע משפטי במימוש זכויותיכם כחייבים או נושים בהליכי חדלות פירעון, אנו במשרד עו"ד חובות YLaw, מזמינים אתכם לייעוץ ראשוני ללא התחייבות.

Picture of עו״ד יוסף אוזנה
עו״ד יוסף אוזנה

משרדנו מתמחה בתחום ההוצאה לפועל, חדלות פירעון, פשיטת רגל ועוד. למשרד סניפים בירושלים ובבית שמש.

אז מה היה לנו עד עכשיו?

השאירו פרטים עכשיו ונדאג לחזור אליכם בהקדם האפשרי ליעוץ ראשוני
עו״ד יוסף אוזנה
לקבלת ייעוץ משפטי
השאירו פרטים עכשיו!
שתפו בקליק
עוד באותו נושא
בקשת רשות להתגונן

בקשת רשות להתגונן היא כלי משפטי שימושי לנתבעים בתביעות בסדר דין מהיר. כשמוגשת תביעה כזו, הנתבע אינו זכאי אוטומטית להגיש כתב הגנה, אלא צריך לבקש

קרא עוד »
חקירת יכולת בהוצאה לפועל

חקירת יכולת היא חקירה המבוצעת על ידי רשם ההוצאה לפועל, אשר במסגרתה רשם ההוצאה לפועל בודק את יכולתו הכלכלית של החייב ואת מצבו הכלכלי. במסגרת

קרא עוד »
מה אסור לעקל בהוצאה לפועל?

במסגרת הליכי הוצאה לפועל, מתבצעים הליכים שונים כסנקציות על חייב, ביניהם הליכי עיקול. ניתן לעקל רכוש או משכורת של אדם במידה והוא חייב כספים –

קרא עוד »
מי זכאי לפשיטת רגל?

על פי חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, אדם הנחשב זכאי להליך חדלות פירעון (פשיטת רגל בשמה החדש) הוא מי שמקיים זיקה מוכחת למדינת ישראל, כגון

קרא עוד »
עו״ד יוסף אוזנה
לוגו עורך דין יוסף אוזנה

מתמודדים עם חובות של 40,000 ש"ח ומעלה?

עזרתי כבר למאות לקוחות שהסתבכו עם חובות.
מזמין גם אתכם לפתוח דף חדש.