לייעוץ ללא התחייבות

משרדנו מתמחה בהסדר חובות מעל 40,000 ש"ח. נשמח לעמוד לשירותכם במקרים של חובות בסכום זה ומעלה

מימוש עיקול צד ג' 

מימוש עיקול צד ג'

לפי סעיף 43 בחוק ההוצאה לפועל, כשנפתח כנגד חייב תיק בהוצאה לפועל, רשם ההוצאה לפועל רשאי להורות על תפיסת כל נכסיו של החייב או עיקול של נכס מסוים המוחזק בידי צד ג'. בשורות הבאות נסביר מה המשמעות של מימוש עיקול צד ג', מי נחשב לצד ג', אילו זכויות יש לצד השלישי, מה חשוב לדעת כשרוצים לממש עיקול צד שלישי, האם ניתן לבטל עיקול מסוג זה וכיצד עו"ד חובות מנוסה יכול לסייע.

עומדים לעבור עיקול בהוצאה לפועל ומתלבטים לאן לפנות?
משרד עו"ד YLaw ישמח לספק לכם הכוונה מעורכי דין מומחים להליכי הוצאה לפועל. זה הזמן לפנות למשרדנו לייעוץ משפטי ראשוני ללא כל התחייבות.
ליצירת קשר – מלאו את פרטיכם בטופס או חייגו
077-231-3281.

מהו עיקול צד ג'?

אף שלא קיימת הגדרה חד משמעית למושג "עיקול" במשפט הישראלי, לרוב כשמדברים על עיקולים, הכוונה הינה להליך גבייה שננקט נגד הבעלים או המחזיק בנכס ספציפי, החייב כספים לנושה מסוים. הטלת עיקול על נכס בישראל מתבצעת ברבים מהמקרים דרך לשכות ההוצאה לפועל, במסגרת הליכי האכיפה והגבייה בתיק הוצאה לפועל שנפתח כנגד חייב. 

הטלת העיקול על נכס, מגבילה את השימוש בו ומאפשרת את מכירתו על מנת לסייע לזוכה בתיק ההוצאה לפועל, להחזיר לידיו את הכספים המגיעים לו על פי פסק דין שניתן לטובתו בתביעה משפטית או שטר חוב שנמצא בידיו.

מטרתו של עיקול, אם כן – בין אם זה עיקול אשר הוטל על נכס מקרקעין ובין אם מדובר בעיקול שהוטל על מטלטלין לסוגיהם, היא להבטיח את פירעון החוב שחב החייב לזוכה שפתח את התיק בהוצאה לפועל.

אולם חשוב לדעת שבחלק מהמקרים, העיקול לא מוטל ישירות על נכסים המוחזקים בידי החייב עצמו, אלא על נכסים שנמצאים בחזקת אדם אחר שיש לו קשר אל החייב. עיקול כזה, ידוע כ"עיקול צד ג'" או "עיקול צד שלישי".

עורך דין הוצאה לפועל יוסף אוזנה

מי הוא צד ג' הזה בכלל?

כל אדם או ארגון שאינו צד לתיק ההוצאה לפועל (אינו חייב או זוכה בתיק) מכונה צד ג'. ישנם שני סוגים של צדדים שלישיים: אלו שמחזיקים נכסים ששייכים לחייב ואלו שחייבים כספים לחייב. בשני המקרים, ייתכן שיוטל עיקול על הנכסים המוחזקים בידי הצד השלישי לטובת הסדר חובותיו של החייב לזוכה בתיק ההוצאה לפועל. 

בין הדוגמאות לצדדים שלישיים שבאמצעותם ניתן לממש עיקול צד שלישי, ישנם: בנקים שמחזיקים בכספי החייב בחשבון העו"ש הרשום על שמו או בתוכנית חיסכון שלו, בתי השקעות שבהם מנוהלת קרן השתלמות או קופת גמל עם כספי החייב, אדם שלווה מהחייב כספים ונדרש להשיב לו אותם ועוד.

מהן זכויותיו וחובותיו של צד ג'?

כשחייב לא עומד בתשלום חובותיו, אפשר להטיל עיקולים על נכסיו שמוחזקים על ידי אדם או גוף אחר. אותו צד שלישי מחויב לפי החוק, למסור להוצאה לפועל רשימה מפורטת של נכסי החייב המוחזקים באמתחתו, כולל נכסים של החייב שעתידים להגיע לידיו ב- 3 החודשים הבאים. במידה והוטל עיקול צד ג', צד זה, חייב להעביר את נכסי החייב שעוקלו – לרבות כספים המגיעים לחייב ממנו במועד הפירעון שלהם, למנהל בלשכת ההוצאה לפועל.

במידה וצד ג' איננו מבצע את חובותיו אלו מבלי לספק צידוק סביר לכך, ישנה אפשרות לחייבו להסדיר בעצמו את תשלום החוב בתיק ההוצאה לפועל, עד לשווי נכסי החייב שהוא אמור היה למסור במקור.

למרות זאת, לצד ג' ישנן גם זכויות. במקרה שבו הרשם מורה על עיקול מיטלטלין (רכוש שאינו נכס מקרקעין, כמו לדוגמה עיקול על רכב) השייכים לחייב ואחרי זה על מכירת המיטלטלין, במידה וישנו צד ג' שהוא לא החייב או הזוכה בתיק ההוצאה לפועל, שטוען שהוא בעליו החוקיים של רכוש זה ולא החייב, הוא זכאי להגיש לרשם בקשת עיכוב הליכים, לצורך עיכוב למימוש עיקול צד ג'. מטרת הגשת הבקשה היא לעכב את מכירת המיטלטלין, כך שהצד השלישי יוכל לפנות אל בית המשפט ולהצהיר על בעלותו במיטלטלין הללו באופן רשמי.

עורך דין הוצאה לפועל

מימוש עיקול צד ג' – מה זה בעצם אומר?

מימוש עיקול צד ג' הוא מהלך למכירת הנכסים שעוקלו בידי ההוצאה לפועל מידי אדם או גוף שהחזיק בנכסי חייב שלא שילם את חובותיו לזוכה בתיק ההוצאה לפועל, או לא עמד בצו התשלומים שנקבע מולו. דוגמה לנכסים שנהוג לממש במצב כזה, הם תכשיטים. 

מהו תפקידה של ההוצאה לפועל בהליך מימוש עיקול צד שלישי?

תפקידה של ההוצאה לפועל במימוש עיקול צד שלישי, הוא לבחון את בקשת המימוש ולאשרה, תוך וידוא שהנכסים המיועדים לעיקול מידי צד שלישי, אכן שייכים לחייב ומכאן שמכירתם לשם פירעון חובותיו, היא חוקית ולגיטימית. 

באילו נסיבות ניתן לממש עיקול צד ג'?

לאחר עיקול נכס של החייב שהוחזק בידי צד שלישי, ככל שבתוך 7 ימים ממועד העיקול, החייב לא דאג לפירעון חובו לזוכה בתיק ההוצאה לפועל, אותו זוכה רשאי להגיש בקשה להעמדת הרכוש המעוקל למכירה. כך באפשרותו להשיב לעצמו את הכספים שהחייב חב לו. אולם כאשר עסקינן ברכוש שעשוי להתקלקל, הרשם בהוצאה לפועל מוסמך גם להורות על מימושם, קרי העמדתם למכירה באופן מיידי.

מה חשוב לדעת כשרוצים לממש עיקול צד שלישי?

הזוכה בתיק המתנהל בלשכת ההוצאה לפועל, יכול להגיש בקשת מימוש עיקול צד ג', בכפוף לכך שאחרי פתיחת התיק בהוצאה לפועל נשלחה לחייב אזהרה וכי סטטוס מסירת הודעת האזהרה שמופיע בתיק בהוצאה לפועל, הינו "מסירה מלאה" / "מסירה חלקית".

האם ניתן לבטל מימוש עיקול צד ג'?

הרשם בהוצאה לפועל רשאי להורות על השהייה בת 30 ימים על מימוש העיקול ככל שהוגשה בקשה לביטול העיקול מטעם צד שלישי הטוען כי הוא בעליו החוקיים של הנכס המועמד למכירה, ולא החייב. 

במסגרת זמנים זו, המבקש יוכל לפנות לבית המשפט בבקשה להצהרה על בעלותו בנכס ובעקבות זאת, יוכל רשם ההוצאה לפועל להורות על ביטול המכירה של הרכוש המעוקל הנ"ל.

עו"ד מומחה יעזור לכם לצאת מהבוץ!

כיום, במקרים לא מעטים, הזוכים בתיקי הוצאה לפועל, נוהגים לבקש מלשכות ההוצאה לפועל לעקל נכסים שבבעלות צד שלישי הקשור לחייבים. החדשות המעודדות הן כי פנייה מוקדמת להתייעצות עם משרד עורכי דין המתמחה בביטול סנקציות ועיקולים בהוצאה לפועל, יכולה לסייע בהסרת העיקול, בניהול שיח ענייני ומועיל עם הנושים (הזוכים בתיק) בנוגע להחזר החוב באמצעות הסדר חובות מקל, וטיפול בתביעות המועלות נגד החייב.

משרד עורכי דין YLaw ליווה חייבים רבים במדינת ישראל, במסגרת התנהלותם מול לשכת ההוצאה לפועל, וסייע לרבים מהם בביטול עיקולים וסנקציות שהוטלו עליהם ועל צדדים שלישיים הקשורים אליהם. כל זאת, תוך מתן הכוונה משפטית ופיננסית מקצועית לחייבים, לנקיטת פעולות שיקדמו אותם בדרך ליציאה מהחובות שצברו. נשמח לעשות את אותו הדבר גם למענכם.

לקביעת פגישת ייעוץ אישית ודיסקרטית בנוגע למימוש עיקול צד ג' וביטול הליכי הוצאה לפועל,  פנו למשרד עורכי דין YLaw בהקדם, ונתאם עבורכם התייעצות משפטית מקצועית ללא התחייבות. להשארת פרטי יצירת קשר עם משרדנו – לחצו כאן.

Picture of עו״ד יוסף אוזנה
עו״ד יוסף אוזנה

משרדנו מתמחה בתחום ההוצאה לפועל, חדלות פירעון, פשיטת רגל ועוד. למשרד סניפים בירושלים ובבית שמש.

אז מה היה לנו עד עכשיו?

השאירו פרטים עכשיו ונדאג לחזור אליכם בהקדם האפשרי ליעוץ ראשוני
עו״ד יוסף אוזנה
לקבלת ייעוץ משפטי
השאירו פרטים עכשיו!
שתפו בקליק
עוד באותו נושא
בקשת רשות להתגונן

בקשת רשות להתגונן היא כלי משפטי שימושי לנתבעים בתביעות בסדר דין מהיר. כשמוגשת תביעה כזו, הנתבע אינו זכאי אוטומטית להגיש כתב הגנה, אלא צריך לבקש

קרא עוד »
חקירת יכולת בהוצאה לפועל

חקירת יכולת היא חקירה המבוצעת על ידי רשם ההוצאה לפועל, אשר במסגרתה רשם ההוצאה לפועל בודק את יכולתו הכלכלית של החייב ואת מצבו הכלכלי. במסגרת

קרא עוד »
מה אסור לעקל בהוצאה לפועל?

במסגרת הליכי הוצאה לפועל, מתבצעים הליכים שונים כסנקציות על חייב, ביניהם הליכי עיקול. ניתן לעקל רכוש או משכורת של אדם במידה והוא חייב כספים –

קרא עוד »
עו״ד יוסף אוזנה
לוגו עורך דין יוסף אוזנה

מתמודדים עם חובות של 40,000 ש"ח ומעלה?

עזרתי כבר למאות לקוחות שהסתבכו עם חובות.
מזמין גם אתכם לפתוח דף חדש.