לייעוץ ללא התחייבות

077-231-3281

משרדנו מתמחה בהסדר חובות מעל 40,000 ש"ח. נשמח לעמוד לשירותכם במקרים של חובות בסכום זה ומעלה

ביטול עיקול לפי פקודת המיסים – איך עושים את זה?

ביטול עיקול לפי פקודת המיסים

***נכון להיום, משרדנו אינו מתעסק בביטול עיקולים וחובות מתחת ל-40,000 ש"ח.
אך מאמר זה יכול לספק לכם מידע רב בנושא ביטול עיקולים לפי פקודת המיסים, קריאה מהנה!

פקודת המיסים בישראל מעניקה לרשויות המקומיות סמכויות נרחבות בכל הנוגע לגביית חובות מנהליים, כדוגמת קנסות חנייה, חובות ארנונה וכיוצא באלו. הסמכויות הללו מייתרות את הצורך של הרשות המקומית לפנות לערכאות והוצאה לפועל, לטובת גביית החובות שלהם היא טוענת. 

לאור העובדה שעיקולים המוטלים בגין חובות מנהליים על פי פקודת המסים, עשויים לשלול באופן דרקוני את זכויות היסוד של אזרחים בישראל, חשוב להכיר את הדרך להגן על זכויותיכם מול הרשות המקומית. במאמר זה נדון בתנאים שעשויים לאפשר ביטול עיקול לפי פקודת המיסים ובאופן בו סיוע משפטי יכול לסייע.

עורך דין -הוצאת ויזה עם חובות

ביטול עיקול לפי פקודת המיסים – מתי זה מתאפשר?

פקודת המיסים (גביה) שנחקקה בשנת 1929, היא המקור החוקי לפתיחת הליכי גביה מנהלית ואכיפתם כנגד חייבים, לצורך גביית סוגי חובות מסוימים הנדונים במסגרת ההוראות בחקיקה זו.
עם סוגי החובות שבגינם מאפשרת פקודת המסים להפעיל הליכי עיקול, ניתן למנות חובות מנהליים כלפי הרשויות המקומיות או העיריות, שמקורם בעבירות המטופלות באמצעות ברירת משפט, כמו דוחות חנייה שהקנסות בגינם לא שולמו במועד. 

הבעייתיות הגלומה בהליכי גבייה מנהליים המתבצעים בידי הרשויות המקומיות בישראל לפי פקודת המיסים, נובעת מכך שלא קיימים כל פיקוח או בקרה מובנים על הליכים אלו מטעם מערכת המשפט, ההוצאה לפועל והמרכז לגביית קנסות. משמעות הדבר היא שהרשויות המקומיות שואבות מפקודת המיסים, סמכות בלתי מוגבלת לגביית חובות והפעלת סנקציות על חייבים – כולל עיקולים, מבלי שיידרשו לפנות לערכאות משפטיות לצורך הוכחת דבר קיומו של חוב בפועל וקבלת אישור רשמי לגבייתו. לא זאת בלבד, אלא שהרשויות המקומיות מנסות לעיתים גם להתעלם מתקופת ההתיישנות שחלה על חובות מנהליים, במטרה להגדיל את הסכומים הנצברים בקופת העירייה או הרשות המקומית, גם כאשר החוב האמור שנוי במחלוקת.

רבות מבין הרשויות המקומיות "מגדילות לעשות" ומסתייעות בחברות גבייה פרטיות לצורך גביית חובות מנהליים ומשיתות את ההוצאות הכרוכות בהליכי הגבייה הללו על החייבים, מה שעשוי להביא לתשלום של סכומי עתק במצטבר.

לכן חשוב להכיר את תנאי הסף שהרשויות המקומיות נדרשות לעמוד בהם בבואן להפעיל אמצעי גבייה ואכיפה כמו עיקולים, על חייבים. כך, במידה והרשות המקומית פותחת כנגדכם בהליכי גבייה, באם לא פעלה כפי שמחייב אותה החוק – ישנו פתח לביטול העיקול

עיקולים הוצאה לפועל

מהם סוגי העיקולים הקיימים?

ישנם סוגי עיקולים שונים שרשויות מקומיות מטילות על אנשים בארץ, בגין חובות מסוגים שונים ובכלל זה, עיקול חשבון הבנק בשל חוב ארנונה, עיקול חשבון בגין קנס חניה שלא שולם, ועוד.

האם כל אחד יכול לבקש ביטול עיקול לפי פקודת המיסים?

כל אדם שהוטל עיקול על חשבונו או משכורתו בשל קנס חניה, חוב ארנונה או חוב מנהלי אחר שנגבה ממנו שלא בצדק, רשאי לבקש שהעיקול יבוטל, במידה והדבר נעשה מבלי שהרשות המקומית עמדה בחובותיה הבאות:

  • שליחת דרישת תשלום בכתב לכתובת הרשומה של החייב, לצורך הסדרת חובו בערוצים המקובלים.
  • מסירת דרישת פירעון לחייב בידי גובה מס שהוסמך כדין באמצעות כתב הרשאה לביצוע הליך הגבייה, בידי פקיד הגבייה של הרשות המקומית.
  • מסירת התראה מוקדמת לחייב באופן אישי, לפני נקיטת הליכי גביה על ידי הרשות המקומית (אם החייב לא בבית, ניתן למסור את ההתראה למי שנמצא בביתו ואינו קטין. ככל שהחייב או האדם הבגיר בביתו ממאנים לקבל את ההתראה – אפשר להדביקה על דלתו או לשלוח אותה בדואר רשום לכתובתו.
  • המתנה במשך 48 שעות ממועד מסירת ההתראה לחייב ועד לביצוע העיקול בפועל.
  • מסירת כתב הרשאה ייעודי לגובה המיסים (מטעם הממונה על הגביה ברשות המקומית) המאפשר פריצה לשטחו של החייב לצורך העיקול.
  • ביצוע העיקול בנוכחות עד ראיה אחד לפחות.

כל התנאים הללו רלוונטיים בהינתן שהקנס או דרישת התשלום שניתנו לחייב, הוטלו עליו כדין.

בנוסף לכך חשוב לדעת שבישראל קיימת חקיקת משנה שנקראת "אכרזת המסים (גבייה)", שלפיה גביית חובות ארנונה כפופה להגבלות ולתנאים המוגדרים בפקודת המיסים לצרכי גבייה, שכן ארנונה היא מס כשלעצמה. לכן ניתן לדרוש ביטול עיקול לפי פקודת המיסים במקרה שהוטל עיקול בגין חוב שחלה לגביו התיישנות (כדוגמת חוב ארנונה שחלפו 7 שנים מהיווצרותו והעירייה לא פעלה כדי לגבותו במועד).

מהו התהליך לביטול עיקול לפי פקודת המיסים?

ביטול עיקול שהוטל מכוחה של פקודת המיסים, יכול להתאפשר במסגרת תהליך של הגשת תביעה אזרחית באמצעות עורך דין חובות מנוסה המתמחה בטיפול בחובות מנהליים והתנהלות מול עיריות ורשויות מקומיות. כך ניתן לבדוק באופן מקצועי אם התנהלות הרשות המקומית מול החייב התבצעה כדין והאם יש עילה להגשת תביעה נגדה לשם ביטול העיקול וקבלת פיצוי ראוי על העוול שנגרם לחייב. 

מהי הדרך הטובה ביותר לבטל עיקולים?

לא אחת הגיעו למשרדנו לקוחות עם חובות של עשרות אלפי שקלים שנזקקו לסיוע בנושא ביטול עיקול חשבון בנק או ביטול עיקול משכורת שבוצעו באופן שרירותי בידי רשות מקומית, מבלי שזו סיפקה לאותו אדם הודעה מוקדמת על כך כפי שמתחייב בחוק. זהו ללא ספק, מצב ביש שעשוי לגרור השלכות חמורות על המצב הכלכלי, התעסוקתי, המשפחתי והחברתי של אדם, כולל גם על המוניטין האישי והמקצועי שלו.

הדרך הטובה ביותר להתמודד עם מצב כזה, היא באמצעות פנייה למשרד עורכי דין המתמחה בטיפול בחובות מנהליים. משרד עו"ד YLaw מסייע מזה שנים רבות לאזרחים בישראל המתמודדים עם הליכי גבייה אגרסיביים ברשויות המקומיות בביטול עיקולים בלתי מוצדקים והסרת דרישות תשלום שאינן מוצדקות. נשמח לעמוד גם לרשותכם בנושא זה.

אם אתם זקוקים לסיוע משפטי בביטול עיקולים וחובות מעל 40,000 ש"ח – צרו איתנו קשר עוד היום!

Picture of עו״ד יוסף אוזנה
עו״ד יוסף אוזנה

משרדנו מתמחה בתחום ההוצאה לפועל, חדלות פירעון, פשיטת רגל ועוד. למשרד סניפים בירושלים ובבית שמש.

אז מה היה לנו עד עכשיו?

השאירו פרטים עכשיו ונדאג לחזור אליכם בהקדם האפשרי ליעוץ ראשוני
עו״ד יוסף אוזנה
לקבלת ייעוץ משפטי
השאירו פרטים עכשיו!
שתפו בקליק
עוד באותו נושא
עו״ד יוסף אוזנה
לוגו עורך דין יוסף אוזנה

מתמודדים עם חובות של 40,000 ש"ח ומעלה?

עזרתי כבר למאות לקוחות שהסתבכו עם חובות.
מזמין גם אתכם לפתוח דף חדש.

חייגו עכשיו לשיחת ייעוץ
ללא התחייבות
077-231-3281